Odpůrci vlády premiéra Benjamina Netanjahua vycházejí už devět týdnů do ulic, aby vyjádřili nesouhlas s návrhem reformy soudnictví. Ta výrazně omezuje kontrolní pravomoci nejvyššího soudu a upevňuje politickou kontrolu nad jmenováním soudců. Kritici upozorňují, že změny fungování nejvyššího soudu by byly výhodné i pro samotného premiéra, který čelí obžalobě z korupce.
Izraelská společnost Crowd Solutions uvedla, že na hlavním protestním pochodu v Tel Avivu se shromáždilo asi 160 tisíc lidí, zatímco tisíce dalších vyšly do ulic v dalších izraelských městech. Podle dřívějších informací The Times of Israel byly demonstrace plánované na 95 místech po celé zemi.
Policie podle agentury DPA informovala, že v Tel Avivu asi 200 demonstrantů prolomilo zátarasy a zablokovalo hlavní silniční tah. Policisté použili vodní dělo. Už ve středu strážci pořádku proti protestujícím v Tel Avivu použili zábleskové granáty a vodní dělo, nejméně 11 lidí skončilo v nemocnici.
Pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir demonstranty v Tel Avivu označil za anarchisty.
Stoupenci soudní reformy tvrdí, že je třeba omezit zasahování nejvyššího soudu do politiky. Kritici říkají, že plán oslabí soudy, ohrozí občanské svobody a poškodí ekonomiku i vztahy se západními spojenci. S varováním kromě opozice přišly také izraelské banky a technologický sektor. Podle nich může reforma ohrozit občanské instituce, které přispívají k prosperitě země.