Mimořádná zpráva

V Indonésii při velké operaci proti islamistům zabili jejich vůdce Aliho Kaloru

ČTK ČTK
18. 9. 2021 21:21
Indonéští policisté a vojáci v sobotu v přestřelce zabili nejhledanějšího islámského radikála v této asijské zemi Aliho Kaloru. S odvoláním na armádu o tom informovala agentura AP. Kalora byl zabit při rozsáhlé protiteroristické operaci, kterou bezpečnostní složky vedou v odlehlých horských oblastech provincie Střední Sulawesi.
Indonéská policie (ilustrační foto)
Indonéská policie (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Kromě Kalory zemřel ještě další radikál. Kaloru generál Farid Makruf označil za vůdce východoindonéské sítě islámských radikálů ze skupiny označované v Indonésii jako MIT. Okres Poso, na jehož hranici byli oba muži zastřeleni, je podle Makrufa považován za centrum extremistů.

Kalorova skupina v roce 2014 slíbila věrnost organizaci Islámský stát. Makruf řekl, že vojáci pátrají po dalších čtyřech hledaných členech.

Kalora nahradil ve vedení MIT islamistu Santosa, jehož bezpečnostní síly zabily v roce 2016. Skupina se přihlásila k útokům a vraždám policistů a menšinových křesťanů. Po Santosově smrti bylo dopadeno několik desítek velitelů MIT.

Skupina v květnu zabila v Posu čtyři křesťany, jednomu pachatelé uřízli hlavu. Podle úřadů šlo o odvetu za zabití čtyř členů skupiny, mezi nimiž byl Santosův syn.

Makruf řekl, že kvůli nedostupnosti terénu zůstala zatím těla obou mužů na místě ve vesnici Astina a že pro ně vrtulník přiletí v neděli.

Indonésie je nejlidnatější muslimský stát a boj proti radikálům vede od roku 2002, kdy při atentátu zahynulo na Bali 202 lidí, z nichž většina byli cizinci. Extremisté se od té doby zaměřují při akcích menšího rozsahu na policisty, členy protiteroristických jednotek a vládní zaměstnance.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Zemřela slovenská sopranistka Edita Gruberová, bylo jí 74 let

Ve věku 74 let v pondělí v Curychu zemřela známá slovenská sopranistka Edita Gruberová. O úmrtí informovala její rodina. Gruberová se pohybovala na evropských jevištích přes 50 let, svou kariéru ukončila v roce 2019, uvedla agentura DPA.

Gruberová se proslavila v německojazyčných zemích. Působila například v Bavorské státní opeře v Mnichově. V roce 2019 dostala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo.

před 45 minutami

Bidenova vláda požádala nejvyšší soud o zablokování texaského zákazu potratů, zatímco ústavnost opatření se bude projednávat u federálních soudů

Zdroj: ČTK
Další zprávy