V Haagu soudí exprezidenta Pobřeží slonoviny. Gbagbo obvinění z válečných zločinů odmítá

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2016 12:00
Mezinárodní trestní soud (ICC) vůbec poprvé soudí bývalou hlavu státu. Někdejší prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo se v Haagu zodpovídá ze zločinů proti Lidskosti. Podle prokuratury nese odpovědnost za zabíjení, znásilňování a svévolné věznění stoupenců svého politického soupeře a nynějšího prezidenta Alassana Ouattary, jehož se dopustil po prohraných volbách v roce 2010. Během pět měsíců trvajících nepokojů zemřely na 3000 lidí. Gbagbo ve čtvrtek jakoukoliv vinu odmítl. Obhájci ho už dříve označili za "obětního beránka".
Bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo před Mezinárodním trestním soudem v Haagu.
Bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo před Mezinárodním trestním soudem v Haagu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Izraelské letouny a pozemní vojsko zesílily útoky na Pásmo Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Podle zdrojů agentury Reuters se však nejedná o zahájení pozemní invaze do palestinské enklávy.

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den a nejeví známky slábnutí. Izraelská armáda to uvedla poté, co krátce po půlnoci místního času vydala stručné prohlášení, že "letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy". Podle Reuters poté následovala další salva raket vystřelených z Pásma Gazy na Izrael.

Ačkoli sdělení neobsahovalo žádné další podrobnosti, podle zdrojů Reuters obeznámených s děním v izraelské armádě nejde o zahájení pozemní operace. Útokem pozemních sil se podle nich myslí střelba z děl z izraelského území na Pásmo Gazy ovládané hnutím Hamás.

Izrael ve čtvrtek oznámil, že u hranic s Pásmem Gazy shromáždil pozemní jednotky a povolal dalších 9000 vojáků v záloze, což některá izraelská média hodnotila jako předzvěst možné pozemní operace.

Obyvatelé severní části Pásma Gazy, kteří bydlí poblíž hranice s Izraelem, uvedli, že v enklávě nevidí žádné izraelské vojáky, hlásili ale silnou dělostřeleckou palbu a desítky izraelských leteckých útoků.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy