V Haagu se otevírá tribunál pro vraždu Harírího

Zahraničí Zahraničí
1. 3. 2009 11:45
Prozkoumávání důkazů může trvat až 5 let

Haag - Mezinárodní soud, který bude mít za úkol usvědčit vrahy podezřelé z atentátu na libanonského předsedu vlády Rafika Harírího, formálně začíná tuto neděli. 

Předpokládá se, že tribunálu zasedajícímu v Haagu, který se otevírá čtyři roky po Harírího smrti, může trvat až dalších pět let, než zcela prozkoumá důkazy shromážděné při vyšetřování OSN.

Hariri přišle o život v roce 2005 při bombovém útoku v Bejrútu spolu s dalšími 22 lidmi. Libanon z akce obviňuje Sýrii; ta však odmítá, že by v atentátu hrála jakoukoli roli.

Očekává se, že prvními obviněnými budou čtyři lidé, kteří jsou již ve vazbě. Jde o bývalého velitele prezidentské gardy Mustafy Hamdána, někdejšího policejního šéfa Alího Hadždže, bývalého velitele vojenské zpravodajské služby Raymonda Azara a dřívějšího ředitele všeobecného bezpečnostního výboru Džamila Sajjida. Všichni byli známí svými pro-syrskými postoji.

Minulý týden byli z libanonské vazby propuštěni další tři osoby zadržované v souvislosti s atentátem. Což neznamená, že by nemohli být v blízké době převezeni do Nizozemí.

Soud s jedenácti soudci byl zřízen už v roce 2007, ovšem formálně se otevírá teprve nyní ; kanadský žalobce Daniel Bellemare, který vede vyšetřování, má 60 dnů na to, aby požádal libanonské úřady o potřebné podklady a vydání podezřelých.

Foto: Aktuálně.cz

„Na tribunál čeká mnoho Libanonců," uvádí zpravodajka BBC z Bejrútu Natalia Antelava. Zabití Harírího vyvolalo v zemi takové bouře, že Sýrie byla nucena ukončit svou třicetiletou nadvládu Libanonu a stáhnout své vojenské jednotky.

Spojenci a sympatizanti bývalého premiéra ze zabití stále viní Sýrii a první fáze vyšetřování OSN skutečně naznačovala napojení na syrskou tajnou službu. Nicméně současný vyšetřovatel je už zdrženlivější v poskytování informací a není vůbec jisté, zda bude mít soud dostatek důkazů k prokázání takové spojitosti.

Harírí se jako úspěšný podnikatel multimilionář stal libanonským premiérem v letech 1992 -98 a 2000 - 2004. Dokázal do země přilákat nové investice. Jemu vděčí i hlavní město Bejrút za to, že se z něj po letech vleklé občanské války stala reprezentativní metropole Blízkého východu.

 

Právě se děje

Další zprávy