Freetown - Nejméně 21 lidí utrpělo zranění v západoafrické Guineji během manifestace proti úředníkům, kteří tam prováděli informační kampaň o epidemii eboly na jihovýchodě země. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura AFP. Nepokoje v obci nedaleko druhého největšího guinejského města Nzérékoré propukly v úterý. Francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek oznámil záměr rozmístit v Guineji polní vojenskou nemocnici v rámci snahy o účinnější boj proti ebole.
Nzérékoré se nachází v oblasti, která je epidemií smrtícího viru v Guinei zasažena nejvíce. Vláda do míst vyslala delegaci v čele s ministrem zdravotnictví, aby tam obnovila klid. Podle místního strážníka ale vesničané vyzbrojení kameny a holemi na delegaci zaútočili.
Demonstranti prý měli za to, že členové delegace je přišli zabít, protože ebola je podle jejich názoru "vynálezem bílých k zabíjení černochů".
Ebola podle nové, dnes zveřejněné bilance WHO již zabila nejméně 2622 lidí z 5335 nakažených, a to hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji. Virus se rozšířil i do Nigérie a Senegalu a podle WHO má epidemie stále tendenci být na vzestupu.
Z Libérie by dnes měla být evakuována francouzská dobrovolnice z organizace Lékaři bez hranic (MSF), která se v zemi nakazila ebolou. Na specializovanou kliniku ve Francii by ji mělo přepravit speciálně upravené letadlo. Žena je v karanténě od úterý, kdy se u ní objevily první příznaky nemoci. Podle MSF ale přeprava nabrala zpoždění, protože upravený letoun patřící nejmenované soukromé společnosti je vypravován ze Spojených států.
MSF také prý musela sama až do současné chvíle koordinovat evakuaci. Koordinátor MSF Brice de le Vingne dnes podle agentury AFP vyzval, aby evakuace byly "centralizované a koordinované na mezinárodní úrovni".
"Právě jsem rozhodl, že v nejbližších dnech bude rozmístěna francouzská vojenská nemocnice v lesní oblasti Guineje, kde je hlavní ohnisko epidemie," prohlásil prezident Hollande.