V Guatemale demonstrovaly tisíce lidí proti rozpočtu. Policie zasáhla slzným plynem

ČTK ČTK
22. 11. 2020 11:10
Tisíce lidí demonstrovaly v noci na neděli v guatemalské metropoli, část z nich hodila zápalné lahve do několika oken parlamentu. Proti nim zasáhla policie slzným plynem a hasiči záhy požár uhasili, informovala agentura AFP. Důvodem manifestace svolané předem přes sociální sítě bylo středeční schválení státního rozpočtu.
Demonstrace v Guatemale
Demonstrace v Guatemale | Foto: Reuters

Rozpočet podle kritiků pomůže elitám a podnikatelům, nikoli boji s chudobou v zemi, která se potýká s epidemií covidu-19 a následky dvou hurikánů. Už v pátek vyzval viceprezident země prezidenta, aby oba odstoupili.

Několik tisíc lidí manifestovalo v sobotu poklidně v guatemalské metropoli před sídlem vlády, ale před parlament dorazili radikálové, kteří prorazili jedny z dveří zákonodárného sboru. Jiní házeli zápalné lahve do oken parlamentu, další posprejovali zeď nápisem "zloději". Mnozí viní vládní činitele také z korupce. Poslanci v budově nebyli. Zmatek trval asi 10 minut, než policie zasáhla a dav slzným plynem rozehnala.

Prezident Alejandro Giammattei napadení parlamentu odsoudil a slíbil potrestat viníky. Na sociálních sítích napsal, že "lidé mají právo demonstrovat v rámci zákona", nelze však podle něj "dovolit, aby se ničil veřejný či soukromý majetek". Podle agentury AP také řekl, že jedná s různými skupinami o možných změnách přijatého rozpočtu.

Demonstrace se konala den poté, co guatemalský viceprezident Guillermo Castillo navrhl prezidentovi, aby oba odstoupili "pro dobro země". Castillo řekl, že nesouhlasí s mnoha kroky vlády. Castillovy spory s prezidentem, který je stejně jako viceprezident v úřadu od letošního ledna, se dostaly na veřejnost už v květnu, kdy se týkaly opatření proti šíření koronaviru. Kvůli nim kritizovala prezidenta i opozice a veřejnost, podle níž vláda nedostatečně podpořila skupiny zasažené karanténními omezeními.

Guatemalský rozpočet na příští rok, který poslanci schválili ve středu, kritizoval i tamní ombudsman Jordán Rodas. I on doporučil prezidentovi, aby spolu s viceprezidentem podali demisi.

Guatemala, která má asi 17 milionů obyvatel, se potýká s epidemií covidu-19, ale nyní také s následky dvou silných hurikánů, které tento měsíc postihly Střední Ameriku. První z nich, hurikán Éta, si jen v Guatemale vyžádal pět desítek obětí. Záplavy zničily řadu obydlí a poničily tamní infrastrukturu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy