Amnesty International podle agentury AP zdokumentovala od roku 2015 případy nejméně šesti dětí, které byly ve vyšetřovací vazbě bity, a dvanáct případů nuceného zmizení. Příbuzní vypověděli, že děti "byly těžce zbity, dostávaly elektrické šoky do genitálií a jiných částí těl, nebo byly zavěšovány za končetiny".
Účelem mučení bylo donutit děti, aby se přiznaly k činům, které ve skutečnosti nespáchaly, uvádí se ve společné zprávě AI a Egyptské fronty za lidská práva.
Jednomu z dětí ze zmíněné šestice bylo 12 let, dalšímu 14, u ostatních není věk známý. Čtrnáctiletý chlapec byl zadržen v lednu 2016 a pak o něm dalších 35 dnů nikdo nevěděl. Příslušníci bezpečnostních složek ho podle AI mučili, aby přiznal, že patří k teroristické organizaci a že zaútočil na hotel. Nic takového prý neudělal. Stále je ve vazbě a podle AI půjde k soudu s dospělými.
Jiné tři děti byly během "nespravedlivých hromadných procesů" odsouzeny k trestu smrti. Dvěma z nich byl později rozsudek změněn, třetí stále čeká na vyřízení odvolání, uvádí se ve zprávě AI.
Tyto případy podle šéfky severoafrické pobočky AI Nadžii Búnaimové dokládají, že Egypt ukazuje naprosto ostudnou lhostejnost k právům dětí. Mluvčí egyptského ministerstva vnitra, do jehož působnosti spadá i policie, se ke zprávě AI nevyjádřil.
AP připomíná, že Egypt po vojenském převratu z roku 2013, při němž byl svržen demokraticky zvolený islamistický prezident Muhammad Mursí, sáhl k bezprecendentním represím proti opozici.
Tisíce lidí skončily ve vězení, mnoho z nich bez řádného obvinění a soudu. Ochránci lidských práv poukazují na to, že v egyptských detenčních zařízeních je rozšířené mučení, to však tamní úřady popírají.