Dubaj - O víkendu byl v Dubaji zastřelen rival čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.
Ruské úřady dnes potvrdily, že tím, kdo přišel v sobotu v dubajských podzemních garážích o život, byl 36letý Sulim Jamadajev, někdejší Kadyrovův spolubojovník z čečenského hnutí odporu, který později podobně jako on přešel na stranu Ruska a vysloužil si vojenská vyznamenání.
Mezi oběma muži pak ale vypukl mocenský souboj o to, kdo stane v čele čečenského bezpečnostního aparátu ,a Jamadajev byl loni odvolán z postu velitele elitního praporu a donucen k útěku z vlasti.
Kadyrovův mluvčí se okamžitě ohradil proti spekulacím, že za Jamadajevovou smrtí stojí právě čečenský vládce: „Zatahovat prezidentovo jméno do takových spekulací je zcela nepodložené, můžeme to na tisíc procent vyloučit," cituje mluvčího agentura Reuters.
Hrobové mlčení v Kremlu
Shodou okolností byl dnes v Moskvě na již dříve domluvené návštěvě dubajský panovník, šejk Muhammad bin Rašíd al-Maktúm.
Ani on, ani ruský prezident Dmitrij Medveděv ale při své schůzce v Kremlu sobotní incident nijak nekomentovali a přítomným reportérům bylo podle agentury Reuters zakázáno se na věc ptát.
Loni v září zastřelili Jamadajevova bratra Ruslana, rovněž bývalého čečenského velitele, neznámí útočníci na rušné ulici v centru Moskvy. Kadyrov se i tenkrát od vraždy distancoval a označil ji za pokus o diskreditaci jeho osoby a destabilizaci Čečenska.
Podle tvrzení čečenského exilu byli za posledního půl roku podobně zavražděni tři Čečenci v Istanbulu a jeden ve Vídni.
„Těžko lze ignorovat skutečnost, že prakticky každý, kdo se za poslední dva roky mohl pokusit o narušení Kadyrovova mocenského monopolu, už není mezi živými," prohlásil v Moskvě působící politolog Stanislav Belkovskij.
„Zařídit vraždu, jako byla tato, není tak jednoduché. Jsou k tomu potřeba jisté zdroje," dodal na adresu Jamadajevovy likvidace v Dubaji.
Kadyrov se dostal v Čečensku k moci po smrti svého otce Achmada, který se stal obětí atentátu v roce 2004. Od té doby ve svých rukou soustředil prakticky veškerou moc v této autonomní republice, která se v 90.letech neúspěšně pokoušela vymanit z područí Ruské federace.
Kadyrov je také častým terčem kritiky ze strany lidskoprávních organizací, které mu kladou za vinu zdokumentované případy mučení, umlčování a odstraňování řady kritiků státní moci v Čečensku.