V Chile zmizelo jezero. Takřka ze dne na den

Radim Klekner
22. 6. 2007 0:00
Voda z jezera vytekla, jako když se vypustí vana
Kam zmizelo chilské jezero? Objasnit to má speciální výzkumný tým
Kam zmizelo chilské jezero? Objasnit to má speciální výzkumný tým | Foto: Reuters

Santiago - Mrtvé moře a Aralské jezero se lidem, kteří žijí na jejich březích, ztrácejí doslova před očima. Příčiny jsou dobře známé. Vysoký odpar a především přílišné čerpání vody z jejich přítoků Jordánu, Amudarji a Syrdarji. Eyerovo jezero v jižní Austrálii se v obdobích sucha mění v solnou poušť a podzemní odtok způsobuje v letech chudých na srážky klesání hladiny Čadského jezera.

Může ale nějaké jezero zmizet jen tak přes noc? V Chile se to stalo. V národním parku Bernarda O'Higginse, rozkládajícím se na několika ostrovech jižní Patagonie, se během několika málo dnů ztratilo ledovcové jezero o rozloze kolem půl kilometru čtverečního a hloubce 25 metrů. Propadlo se do země.

Příčinou náhlého zmizení poměrně rozměrného ledovcového jezera bylo podle geologa Carlose Paláciose ze Santiaga de Chile zhroucení zádržné hráze vytvořené z ledu a kamení. Podle něho o přirozený a poměrně častý, byť zřídka sledovaný jev, píše dnes agentura AFP. 

V chilské Patagonii
V chilské Patagonii | Foto: www.irl.org

Ještě v březnu bylo podle něj všechno v pořádku. Koncem května objevila správa parku, že se v místě, kde do jezera vtéká voda z nedalekého ledovce, tvoří kráter. Fotografie pořízené ve středu ukazují strážce parku stojící na dně prázdného jezera, posetém ledovou tříští.

Zátka ve vaně

Voda z jezera jednoduše vytekla. Asi jako když vytáhnete zátku u odtoku z vany.

Palácios tvrdí, že nejde o žádnou "novinku". Podle něho "v Patagonii dochází k takovým jevům poměrně často. Avšak vzhledem k velmi malému počtu obyvatel v této oblasti není takový úkaz často zaznamenán."

Palácios má za to, že ledovec nad jezerem v důsledku změn klimatu roztál daleko rychleji, než se dalo očekávat a hladina jezera se zprvu výrazně zvýšila. Tlak vody neunesla hráz jezera tvořená směsí hornin a ledu a praskla. Veškerá voda z jezera spolu s nánosy bahna a kamení pak mohla odtéct směrem do Tichého oceánu.

Trhliny v podloží

Jiní vědci se domnívají, že jednou z možných příčin je, že roztál led v morénové hrázi jezera a voda vytekla trhlinami v podloží.

"Každý ledovec má svůj vlastní drenážní systém," vysvětluje v rozhovoru pro on-line vydání týdeníku Der Spiegel Michael Zemp, geolog z univerzity v Curychu.

Pokud se v důsledku předchozího zvedání jezerní hladiny, vyvolaného táním ledovce, náhle zvýšil tlak při dně jezera, mohla voda uniknout právě tímto drenážním systémem, do něhož si lehce našla cestu.

Vědci stojí v místech na dně kráteru, kde ještě před pár dny bývala voda
Vědci stojí v místech na dně kráteru, kde ještě před pár dny bývala voda | Foto: Reuters

"Tento proces není až tak neobvyklý. Ledovce v Andách neustále ustupují a v jejich čelních morénách vznikají jezera, která mají velmi dynamický vývoj. Tohle jezero zde kupříkladu ještě před třiceti lety vůbec nebylo," řekl deníku La Tercera glaciolog Andrés Rivera z Centra pro vědecká studia v jihochilské Valdivii.

Možnost, že by se jezero vyprázdnilo s pomocí trhliny ve skalním masivu, která se otevřela při zemětřesení, vědci vylučují. V dané oblasti, jinak bohaté na tektonickou a vulkanickou činnost, nebyly v poslední době žádné otřesy půdy zaznamenány.

Ze Santiaga teď směřuje do Patagonie skupina geologů, aby nevšední přírodní úkaz objasnila.

 

Právě se děje

Další zprávy