Začala stavba největšího vesmírného teleskopu na světě. Bude pátrat po planetách podobných Zemi

ČTK ČTK
12. 11. 2015 23:11
V Chile začala stavba největšího vesmírného teleskopu na světě - Obřího Magellanova dalekohledu (GMT). Jeho hlavním úkolem má být pátrání po planetách podobných Zemi. "Až zahájí provoz v roce 2021, bude GMT největším dalekohledem na světě. Bude pořizovat snímky desetkrát ostřejší než Hubbleův vesmírný teleskop a bude využit ke zkoumání základních problémů kosmologie, astrofyziky a výzkumu planet mimo naši sluneční soustavu," uvádí se v prohlášení organizace GMT, která spojuje 11 mezinárodních institucí sídlících v USA, Austrálii, Brazílii a Koreji a v níž je zastoupeno také Chile jako hostitelská země.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Položením základního kamene na chilské hoře Las Campanas začala stavba největšího vesmírného teleskopu na světě, který by měl vědcům sloužit od roku 2021. Hlavním úkolem Obřího Magellanova dalekohledu (Giant Magellan Telescope, GMT) má být pátrání po planetách podobných Zemi, uvedla podle agentury organizace GMT stojící za projektem.

Rozpočet na vybudování samotného teleskopu přesahuje 500 milionů dolarů (více než 12,5 miliardy korun), ale odhady nákladů na vybudování celého vědeckého komplexu sahají až k 700 milionům dolarů. Slavnostního položení základního kamene se ve středu zúčastnila mimo jiné i chilská prezidentka Michelle Bacheletová.

Budování nové vesmírné observatoře ale odstartovalo už na jaře 2012, kdy začaly první terénní úpravy. Vybrané místo v oblasti v poušti Atacama v oblasti Coquimbo asi 450 kilometrů severně od Santiaga de Chile je ideální díky nadmořské výšce 2600 metrů a 300 slunečných dnů v roce.

"Až zahájí provoz v roce 2021, bude GMT největším dalekohledem na světě. Bude pořizovat snímky desetkrát ostřejší než Hubbleův vesmírný teleskop a bude využit ke zkoumání základních problémů kosmologie, astrofyziky a výzkumu planet mimo naši sluneční soustavu," uvádí se v prohlášení organizace GMT spravující projekt.

Jeho hlavním cílem bude "objevovat planety podobné Zemi", dodala GMT, která podle AFP spojuje 11 mezinárodních institucí sídlících v USA, Austrálii, Brazílii a Koreji a v níž je zastoupeno také Chile jako hostitelská země.

Plánované úkoly zařízení ale zahrnují i pátrání po temné hmotě, hypotetické formě hmoty, a po temné energii. Existence temné, či skryté energie by podle vědců vysvětlovala zrychlující se rozpínání vesmíru.

Teleskop bude sestaven ze sedmi obřích zrcadel o průměru 8,4 metru. Celkový průměr Obřího Magellanova dalekohledu bude dosahovat 25 metrů. S pozorováním vesmíru má začít za šest let, plně operační by ale měl být až v roce 2024.

Jeho světový primát, pokud jde o velikost, by ale neměl trvat dlouho. V příštích deseti letech chce Evropská jižní observatoř (ESO) nedaleko GMT zprovoznit Evropský extrémně velký dalekohled (E-ELT) s průměrem 39 metrů. Američané mají zase v úmyslu vybudovat na Havaji teleskop, jehož název odhaluje projektovaný průměr - Třicetimetrový dalekohled (Thirty Meter Telescope, TMT).

 

Právě se děje

Další zprávy