reklama
 
 

Astronomové našli nejvzdálenější objekt naší soustavy. Je 15,5 miliardy kilometrů od Slunce

11. 11. 2015 20:03
Až dosud platila za nejvzdálenější těleso ve Sluneční soustavě trpasličí planeta Eris. Nyní ale astronomové identifikovali objekt ještě vzdálenější. Ledové těleso s označením V774104 se nachází asi 15,5 miliardy kilometrů od Slunce, tedy třikrát dál než Pluto. Důležité bude podle vědců zjistit, kam se objekt z tohoto bodu vydá. Podle pozorování japonského teleskopu Subaru měří objekt napříč asi 500 až 1000 kilometrů.

Washington - Vědci identifikovali dosud nejvzdálenější objekt ve Sluneční soustavě.

Ledové těleso, které dostalo označení V774104, se nachází asi 15,5 miliardy kilometrů od Slunce. To je přibližně třikrát větší vzdálenost, než jaká odděluje Slunce a Pluto.

Nejvzdálenější planetou je v naší soustavě Neptun, který obíhá 4,5 miliardy kilometrů daleko od Slunce.

Podle pozorování japonského teleskopu Subaru měří objekt napříč asi 500 až 1000 kilometrů. Jeho tvar a dráhu, po níž se pohybuje, se zatím nepodařilo určit. Ukáží je až budoucí pozorování.

Až dosud za nejvzdálenější objekt platila trpasličí planeta Eris, kterou byste našli až 14,6 miliardy kilometrů od Slunce (v nejvzdálenějším bodě její dráhy). Země leží od Slunce ve vzdálenosti 149 milionů kilometrů.

Nález ledového tělesa si na vrub připsali Scott Sheppard z Carnegie Institution for Science a Chad Trujjillo z observatoře na Havaji. Představen byl během každoročního setkání americké astronomické společnosti.

autor: Zahraničí | 11. 11. 2015 20:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama