Záhadné ruské letadlo ve Venezuele: nemělo pasažéry, podle novináře je pro Madura

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2019 22:46
V Caracasu přistál v noci na úterý Boeing-777 ruské společnosti Norwind bez pasažérů a se dvěma posádkami. Na sociálních sítích vyvolala tato informace spekulace, že letoun s kapacitou 500 osob přiletěl pro členy venezuelské vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Ten čelí v posledních dnech domácímu i zahraničnímu tlaku na odstoupení.
Boeing 777.
Boeing 777. | Foto: Thinkstock

Informoval o tom argentinský server Infobae. Podle serveru Flight Radar 24 odletěl boeing z letiště Vnukovo u Moskvy a na letišti Maiquetía u Caracasu přistál v pondělí večer místního času. Také ruské opoziční noviny Novaja gazeta v úterý napsaly, že letoun dorazil bez pasažérů a se dvěma posádkami. List připomněl, že společnost Nordwind pravidelně do Venezuely nelétá, ale že tam byla dvakrát loni v prosinci.

Venezuelský novinář Rafael Poleo na Twitteru uvedl, že letoun je možná připraven evakuovat Madurovu vládu, pokud se nynější politická krize v zemi vyhrotí. Ruské noviny Novaja gazeta napsaly, že boeing mohl být poslán pro Rusy pobývající ve Venezuele. V závislosti na verzi je Boeing-777 schopen přepravit až 550 cestujících.

Venezuelský opoziční poslanec José Guerra dnes na zasedání parlamentu v Caracasu uvedl, že letadlo má "odvézt nejméně 20 tun zlata do Ruska". Spojené státy se snaží v posledních týdnech zablokovat venezuelská státní aktiva v zemích, které podporují venezuelskou opozici, aby přispěly k Madurově pádu. Minulý týden se objevila v médiích informace, že na žádost USA odmítla Madurově vládě vydat venezuelské zlato britská centrální banka.

Venezuela má v současné době de facto dva prezidenty. Od roku 2013 je hlavou země autoritářský socialistický politik Nicolás Maduro, který zahájil 10. ledna druhý prezidentský mandát. Ten ale neuznává opozice, ani řade amerických zemí, včetně USA, protože podle nich vzešel z nedemokratických voleb.

Minulý týden během protivládních demonstrací složil přísahu jako úřadující prezident šéf opozicí ovládaného parlament Juan Guaidó, jehož podporují na dvě desítky zemí, včetně USA. Ty v pondělí přitvrdily sankce vůči Madurově režimu, když zablokovaly aktiva státní ropné společnosti PDVSA. Naopak Čína, Turecko či právě Rusko stojí na straně Madura.

Video: Nepokoje ve Venezuele? Není cesty zpět, lidem se žije každým dnem hůř a hůř, říká Rey

Už to nemůže skončit jako v roce 2014 nebo v roce 2017, kdy demonstranti odešli z ulic a nějak se žilo dál, říká Martin Rey, který ve Venezuele žil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy