Boj o vojáky: Ve Venezuele rozhodne armáda, Maduro straší opozici obřím cvičením

Simone Radačičová Simone Radačičová
29. 1. 2019 11:01
Ve Venezuele se po masových protivládních demonstracích rozhořela velká bitva o armádní důstojníky. Prezident Venezuely Nicolás Maduro čelí největšímu testu od nástupu k moci v roce 2013. Aby zůstal ve funkci, musí si udržet podporu ozbrojených složek. Získat je na svoji stranu se ale pokouší i opoziční lídr Juan Guaidó. Ten se minulý týden prohlásil hlavou státu a připravil amnestii, jež by se měla vztahovat na všechny členy ozbrojených složek, kteří se budou podílet na přechodu k demokracii.
Za krveprolití ve Venezuele budete zodpovědný Vy, vyhrožuje Trumpovi Maduro | Video: Reuters

Guaidó si je vědom, že bez podpory armády neuspěje. "Pokud si Nicolás Maduro udrží podporu ozbrojených složek, tak téměř jistě zůstane u moci a násilně se vypořádá s těmi, kteří se proti němu postavili," varuje ve své zprávě Mezinárodní krizová skupina (ICG).

Opozičník Guaidó publikoval na svém Twitteru neobvyklou výzvu. Obrátil se na své stoupence, aby si stáhli text připravované amnestie a rozdali ho vojákům. A mnozí jeho výzvu vyslyšeli.

O víkendu se vydali k vojenským základnám i k ostraze prezidentského paláce a rozdávali vytištěný text. Podle světových médií byly reakce členů ozbrojených složek smíšené. Někteří vojáci si text vzali, jiní jej hned vyhodili nebo zapálili.

Nicolás Maduro, kterého USA nebo EU neuznávají jako legitimního lídra Venezuely, zvolil jinou taktiku. O víkendu navštívil kasárna u hlavního města Caracas, kde oznámil, že země bude v únoru pořádat "nejdůležitější vojenské cvičení v dějinách Venezuely". Veřejně tak chce ukázat odhodlání postavit se jakémukoliv nepříteli.

Generálové ve vládě

Krátce poté, co se Juan Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem Venezuely, vyjádřily podporu jeho sokovi Madurovi armádní špičky v čele s ministrem vnitra Vladimirem Padrinem. Ten označil Guaidóovy kroky za "pokus o převrat".

Pro Madurovo přežití v čele Venezuely je postoj armády klíčový. A proto se snaží ji k režimu připoutat. Navazuje tak na kroky svého politického mentora Huga Cháveze, který byl sám důstojníkem výsadkářů.

Někdejší prezident využil v roce 2002 nepovedeného pokusu o puč a výrazně "očistil" armádu od možných rebelů, kteří s jeho režimem nesouhlasili. Postupně se mu pak podařilo napojit vojsko na vysoké státní funkce a do budoucna si pojistit jeho loajalitu.

A Maduro postupuje stejně. Generálové mají přední posty v jeho vládě - sedí v ní nejméně deset generálů, buď aktivních, nebo ve výslužbě. Vedou třeba ministerstva spravedlnosti nebo vnitra. Ovládají také státní podniky. Například v čele někdejší perly venezuelské ekonomiky, ropné společnosti PDVSA, stojí generál Manuel Quevedo.

A nejen to. Armádní špičky se také zapletly do obchodu s drogami nebo nelegální těžby zlata. USA podezírají z prodeje drog ministra vnitra, generála Néstora Reverola nebo bývalého šéfa vojenské tajné služby, generála Huga Carvajala, popisuje americký deník Wall Street Journal. Mnozí vysoce postavení důstojníci tak nemají na změně režimu zájem - ze současného systému, v jehož čele stojí Maduro, profitují.

Plukovník "zrádce"

Jenže u běžných venezuelských vojáků je to jiné. I na ně a jejich rodiny dopadá všeobecný nedostatek potravin, léků nebo hygienických potřeb. Hrozí, že pokud bude situace ve Venezuele eskalovat, vojáci budou muset stále častěji používat násilí proti demonstrantům. A to mnohým z nich vadí.

Během ostrých demonstrací ve Venezuele zemřelo nejméně 16 lidí | Video: Reuters

"Objevují se jasné známky neklidu. Stovky vojáků si vzaly nemocenskou, více než stovka je pak ve vězení. Velká nespokojenost vojáků by mohla vést k tomu, že armáda ve Venezuele ztratí významné postavení," řekl deníku Aktuálně.cz bývalý diplomat a někdejší velvyslanec Venezuely u OSN Milos Alcalay.

Agentura Reuters napsala, že loni z armády dezertovalo čtyři tisíce mužů. Jen minulý týden úřady zadržely 27 gardistů, kteří prý plánovali odstranění Madura.

A opozice už pracuje na tom, aby pnutí v armádě využila. Prostředkem může být právě amnestie. "Bez podpory armády není možné ničeho dosáhnout. Amnestie je tak prostředkem, který může armádu rozdělit," popsal pro deník El País analytik Luis Vicente León ze společnosti Datanálisis.

Deník Financial Times informoval, že amnestie se nebude vztahovat na "zločiny proti lidskosti, významné porušování lidských práv ani válečné zločiny".

Opozice si už může připsat jeden významný bod. Madura opustil první vysoce postavený důstojník - vojenský přidělenec Venezuely ve Washingtonu, plukovník José Luis Silva, který už vypověděl poslušnost Madurovi. Místo toho uznal jako legitimního prezidenta právě Guaidóa.

Madurův režim už Silvu označil za "zrádce".

Podívejte se na rozhovor DVTV: Nepokoje ve Venezuele? Není cesty zpět, lidem se žije hůř a hůř

Už to nemůže skončit jako v roce 2014 nebo v roce 2017, kdy demonstranti odešli z ulic a nějak se žilo dál, říká Martin Rey, který ve Venezuele žil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy