V Calais vznikne kvůli uprchlíkům bezpečná zóna pro kamiony

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2015 20:48
Do stojících kamionů se snaží dostat coby černí pasažéři běženci. Bezpečná zóna bude pro 230 vozidel, což odpovídá asi čtyřkilometrové frontě.
Cesta do Evropy přes Calais.
Cesta do Evropy přes Calais. | Foto: Reuters

Londýn - Ve francouzském přístavu Calais vznikne bezpečná zóna pro kamiony, do které se nebudou moci dostat migranti. Oznámila to britská ministryně vnitra Theresa Mayová.

Na nákladní auta stojící ve frontách v Calais se coby černí pasažéři snaží dostat běženci, jejichž cílem je dostat se přes kanál La Manche z Francie do Británie.

Podle Mayové bude mít bezpečná zóna kapacitu pro 230 vozidel, což odpovídá asi čtyřkilometrové frontě. "Tak by měla být zajištěna bezpečnost nákladních aut a jejich řidičů - nebudou muset být volně na silnici, kde se k nim snaží dostávat migranti," řekla ministryně v parlamentu.

Zónu budou hlídat francouzští policisté a řidičům kamionů by měla být k dispozici dříve než letos v prosinci.

Zástupce místních úřadů ale agentuře AFP řekl, že o plánech, o nichž před poslanci mluvila Mayová, nic neví.

Bezpečnostní standardy pro nákladní auta

Mayová chce také se svými kolegy v Evropské unii jednat o tom, aby všechna nákladní auta mířící do Británie odpovídala tamním bezpečnostním standardům. Jen sedm procent ilegálních migrantů, které v kamionech objeví britské úřady, je ve vozidlech registrovaných v Británii.

V Calais, kde nákladní vozidla čekají na vjezd do tunelu do kanálu La Manche nebo na trajekt, vznikl divoký tábor, v němž přežívá asi 3000 migrantů snažících se dostat z Francie do Británie.

Situaci nedávno zkomplikovala stávka zaměstnanců francouzské trajektové přepravy, kteří zablokovali přístav v Calais. Toho využili migranti, kteří se snažili dostat do kamionů stojící v několikakilometrových frontách.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy