Francie: Policie zatýká imigranty v jejich lesním městě

Martin Novák Martin Novák
22. 4. 2009 2:45
V lesích kolem Calais vyrostly stanové osady uprchlíků, kteří chtějí do Británie
Policisté zadrželi v lesích kolem Calais na 150 lidí.
Policisté zadrželi v lesích kolem Calais na 150 lidí. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská policie se rozhodla udeřit na městečka z hadrů, stanů a kusů plechu, které si v lesích kolem přístavu Calais budují běženci.

V těchto příbytcích čekají na vhodnou příležitost, aby se v kamionu, na lodi či jinou cestou dostali přes Lamanšský průliv do Velké Británie. Většinou v noci. Za to platí velké částky převaděčům a organizovaným skupinám pašeráků lidí.

Skrýším v lesích francouzská média přezdívají Džungle. Vznikly poté, co vv roce 2002 uzavřel Červený kříž tábor pro běžence v nedalekém Sangatte. Na nátlak Britů, kteří si stěžovali, že tábor považuje většina uprchlíků jen za přestupní stanici na nelegální cestě na ostrovy.

Někteří uprhclíci bivakují přímo v přístavu nebo ve městě.
Někteří uprhclíci bivakují přímo v přístavu nebo ve městě. | Foto: Reuters

„Džungli" v lesích u Calais vzali v úterý útokem policisté. Zadrželi na 150 migrantů, přičemž se zaměřují na organizátory pašování lidí a převaděče.

„Domnívat se, že pašeráci a obchodníci s lidmi už mají Calais pod kontrolou, je nepřijatelné. Stát musí ukázat svoji rozhodnost," řekl novinářům ministr pro imigraci Eric Besson.

Zdůraznil, že policejní razie, která trvala tři hodiny, byla zaměřena na organizátory nelegální migrace a nikoliv na samotné uprchlíky.

Foto: Reuters

Podle francouzských i britských úřadů počet lidí, kteří se dostali nezákonně přes kanál La Manche, v posledních měsících stoupá. V lesním uprchlickém městečku přebývají zejména uprchlíci z Iráku, Afghánistánu a Eritreje.

Podle svědků převaděči zařizují „nakládání" migrantů do kamionů na parkovištích a někdy se dokonce uprchlíci snaží dostat do vozů sami ve chvílích, kdy řidiči zastaví na odpočívadle nebo u čerpací stanice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy