Srebrenica - Pět minut po dvanácté hodině se dnes konala pietní akce ve východobosenské Srebrenici. Právě dnes si tamní obyvatelé připomínají dvanácté výročí největšího masakru v Evropě od skončení druhé světové války.
Při této příležitosti se také konal pohřeb dalších 465 osob, které odborníci dokázali identifikovat v masových hrobech kolem města. Toho se za deštivého dne zůčastnilo až 30 000 lidí.
Pohřeb se konal v Potočari, kde již v minulosti bylo pohřbeno více než 2440 identifikovaných obětí srebrenického masakru. Sem také dnes dopoledne dorazilo asi 2000 účastníků mírového pochodu.
Ti se na cestu vydali už v neděli a to přesně v opačném směru, než ve kterém před 12 lety před bosenskosrbskými jednotkami prchali obyvatelé Srebrenice směrem na Tuzlu.
Zahraniční hosté
Srebrenici, obývanou převážně muslimy, mezinárodní společenství během války v Bosně prohlásilo za takzvanou bezpečnou zónu. K její ochraně bylo nasazeno na 450 vojáků sil OSN.
Město ale dobyly bosenskosrbské jednotky a příslušníci OSN jen bezradně přihlíželi jejich řádění. Bosenskosrbští vojáci zde povraždili až 8000 bosenských muslimů. Řada z nich je nadále nezvěstná.
Pietní akce se zúčastnil i nový vysoký představitel OSN v Bosně, slovenský diplomat Miroslav Lajčák a hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla del Ponteová.
"Máme strach"
Lajčák v úterý odvolal šéfa bosenskosrbské policie a jeho 35 podřízených kvůli podezření z účasti na masakru. Policejní náčelník totiž údajně pomáhal policistům obviněným z válečných zločinů na útěku před spravedlností.
"Lajčák pro nás, pro oběti, udělal spravedlivou věc, zasloužíme si ji po všech těch letech," řekla mladá žena, která dnes přišla pohřbít ostatky svého otce.
Mnoho obyvatel Srebrenice si stěžuje, že titíž lidé, kteří zavraždili jejich příbuzné, stále nosí policejní uniformu.
Žena také uvedla že spolu s rodinou ve vesnici nedaleko Srebrenice opravuje dům, ale nehodlají se do něho nastěhovat, dokud se nebudou cítit v bezpečí.
"Mladič uniká. Skandální"
Soudkyně Del Ponteová opět v úterý v Sarajevu uvedla, že je "skandální", že dva hlavní odpovědní za srebrenický masakr, bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić a jeho vrchní generál Ratko Mladić, jsou stále ještě na svobodě.
Čtěte více: Srbský prezident slíbil, že Mladiče chytí do konce roku
Právě minulý týden srbský prezident Boris Tadić v Bruselu prohlásil, že Mladiče do půl roku přivede před spravedlnost. To však není první podobný slib srbského prezidenta a vlády. Podle soudkyně Del Ponteové se Mladič stále skrývá v Srbsku.