Srbský prezident slíbil, že Mladiče chytí do konce roku

ČTK
6. 7. 2007 20:23
Nejde o první podobný slib z úst Borise Tadiče
Boris Tadič
Boris Tadič | Foto: Reuters

Brusel - Srbsko chce přivést bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče do konce letošního roku před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

Novinářům to dnes v Bruselu po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem řekl srbský prezident Boris Tadić. Nejde však o první podobný slib z úst představitele Srbska.

Dopadení muže, jež je údajně strůjcem masakru bosenských Muslimů ve Srebrenici z roku 1995, je klíčové pro to, aby Evropská unie se Srbskem podepsala přístupovou dohodu, o níž se zatím jen jedná.

Jednání mezi představiteli EU a Srbska byla přitom obnovena teprve nedávno, když zhruba rok byla přerušena kvůli údajné srbské nečinnosti při pátrání po bývalém generálovi.

Podle Tadiče je však dopadení Mladiče hlavním cílem srbské vlády. "Uděláme všechno, co je v našich silách, abychom všechny uprchlíky včetně Ratka Mladiče dopadli," dodal.

Konec letošního roku, který si dnes srbský prezident vytyčil, je klíčový ale i z jiných důvodů. Stejný termín totiž Srbsku na dopadení bývalého bosenskosrbského generála dala i hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponteová a dnes jej označil za klíčový i Barroso.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy