Přes 150 tisíc Němců vyšlo do ulic Berlína, aby protestovalo proti obchodní dohodě s USA

ČTK ČTK
10. 10. 2015 21:17
Do ulic Berlína vyšlo přes 150 tisíc lidí, aby vyjádřilo nesouhlas s plánovanou dohodou o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) a proti podobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). Odpůrci se obávají, že dojednávaná dohoda o volném obchodu s USA ohrozí stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou EU garantuje. Pořadatelé protestní akce počet účastníků odhadovali až na 250 tisíc.
Protestu v Berlíně se účastnilo přes 150 tisíc lidí.
Protestu v Berlíně se účastnilo přes 150 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Berlín - Do ulic Berlína v sobotu vyšlo přes 150 tisíc lidí, aby protestovali proti dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) a proti podobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). S odvoláním na policii o tom informovala agentura DPA. Pořadatelé protestní akce počet účastníků odhadovali až na 250 tisíc.

Protestní pochod vedl od hlavního vlakového nádraží k Vítěznému sloupu v centru města a podle jednoho z pořadatelů byl jednou z největších demonstrací v Německu za poslední léta. Akce se podle agentury Reuters obešla bez problémů a dohlíželo na ni zhruba 1000 policistů.

"Nejvíc mi vadí to, že já nechci aby byly změkčeny všechny naše zákony chránící zákazníky", řekl Reuters Oliver Zloty. "Nepřeji si diktaturu, jakékoli světové firmy," dodal.

Demonstraci pořádal Německý odborový svaz (DGB) a další spotřebitelské a ekologické organizace, a to pod heslem "Za spravedlivý světový obchod". Obávají se, že dojednávaná dohoda o volném obchodu s USA ohrozí stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou EU garantuje. Výhrady vyjadřují i k dohodě s Kanadou, která už je schválená a vyzývají, aby nebyla ratifikována.

Podobná demonstrace se konala i v Amsterodamu, kde na ni dorazily tisíce účastníků. Protestního pochodu centrem hlavního města Nizozemska se podle pořadatelů účastnilo více než sedm tisíc lidí

 

Právě se děje

Další zprávy