V Barmě jsou na útěku tisíce lidí z etnika Rohingů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 10. 2012 13:42
Nepokoje si vyžádaly životy více než sto lidí
Foto: Aktuálně.cz

Neipyijto - Tisíce lidí zamířily v uplynulých dnech do přeplněných uprchlických táborů na západě Barmy po další vlně etnicky motivovaného násilí, jež propuklo ve ve státě Arakan. Nepokoje mezi muslimskou komunitou Rohingů a Arakanci vyznávajícími buddhismus si tento týden vyžádaly nejméně 112 mrtvých a více než sedm desítek zraněných. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na zdroje OSN.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) zveřejnila snímky, na nichž je patrný rozsah zkázy, který nepokoje do západní Barmy přinesly. HRW, kterou dnes citovala stanice BBC, uvedla, že při poslední vlně násilností bylo vypáleno více než 800 venkovských obydlí. Většinu postižených tvořili Rohingové, o nichž nemuslimské obyvatelstvo tvrdí, že do jejich státu nepatří.

V improvizovaných uprchlických táborech, které vyrostly v hlavním městě Arakanu Sistwei, se už tísní desítky tisíc osob, které uprchly po smrtící vlně násilností letos v červnu. Poslední vlna útoků sem podle mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Vivian Tanové zahnala dalších 3000 běženců.

OSN už varovala, že pokračující násilí mezi buddhisty a muslimy může ohrozit reformní úsilí nové barmské vlády. Ta sice v oblastech zasažených násilím vyhlásila noční zákaz vycházení, je ale kritizována za to, že opatření přijatá po červnových nepokojích neodpovídala závažnosti situace.

Tentokrát tvrdí i nemuslimské skupiny, že na ně během nepokojů stříleli vládní vojáci, což si podle AFP vyžádalo mnoho obětí. Informace, které má agentura k dispozici, ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Není jasné, co nejnovější vlnu násilí vyvolalo. Z jejího rozpoutání se navzájem obviňují obě etnické skupiny.

Barmské úřady i mnozí lidé na Rohingy, kterých je asi 800 000, pohlížejí jako na ilegální přistěhovalce ze sousední Bangladéše. V řadách původního obyvatelstva proto vůči nim panuje silná nevraživost. Rohingové hovoří bengálským dialektem používaným v Bangladéši. Nemají vlastní stát a OSN je dlouhodobě označuje za jednu z nejutlačovanějších menšin na zeměkouli.

 

Právě se děje

Další zprávy