Dháka - Příslušníci bangladéšské pohraniční stráže, kteří se vzbouřili proti vládě, se vzdali a složili zbraně, oznámila bangladéšská vláda, která vzbouřencům podle dostupných zpráv zaručila amnestii.
Rebélie odstartovala v bangladéšské metropoli Dháka už ve středu, kdy dali pohraničníci najevo svoji nespokojenost s platovými podmínkami. Vláda nyní přislíbila, že se jejich požadavky bude zabývat.
Podle dostupných informací přišlo o život několik desítek lidí. "Hovořili jsme s vojáky a oni tvrdili, že zemřelo padesát důstojníků," citovala agentura Reuters náměstka ministra spravedlnosti Karmula Isláma. Jedním dechem ale dodal, že jde o nepotvrzené informace, protože dosud neviděli těla.
Členové Bangladéšských pušek (BDR), jak se polovojenské oddíly pohraničníků oficiálně jmenují, se podle dostupných zpráv pokusili obsadit svůj generální štáb, při čemž měli údajně zastřelit několik lidí. Asi stovku důstojníků zadrželi.
Ve čtvrtek ráno místního času ale začali odevzdávat zbraně. Úřady jim totiž přislíbily amnestii a splnění jejich požadavků.
Nepokoje se však podle policie mezitím přesunuly mimo metropoli. Střelba a přítomnost ozbrojených pohraničníků v ulicích byla hlášena z více než půltuctu bangladéšských měst.
Premiérka Šajch Hasína Vadžídová poté pohraničníkům pohrozila, že vláda tvrdě zasáhne, pokud se nevzdají.
Od svého oddělení od Pákistánu v roce 1971 byl Bangladéš dějištěm řady státních převratů.