"Například tento týden tu nespadla ani kapka vody, ačkoliv jsme v období dešťů," uvedla Orieta Floresová z jednoho z projektů ALT, který se snaží mimo jiné umělým oplodňování rybek zachránit tamní ohrožené druhy. Od roku 1993 v rámci tohoto programu v laboratoři takto oplodnili na 250 000 ryb.
Zachránit se snaží například ohroženého orestiase žlutého, pojmenovaného podle Orestése, postavy z řecké mytologie. V posledních šesti dekádách podle Floresové vyhynulo nejméně 20 druhů orestiasů, dalších šest druhů je v ohrožení.
Rybolov na jezeře Titicaca, které leží v nadmořské výšce asi 3 800 metrů, je zdrojem obživy mnoha tamních obyvatel už několik tisíciletí. V jezeře, jehož rozloha činí asi 8 370 kilometrů čtverečních, lovili Urové, kteří žijí na rákosových ostrůvcích plovoucích po jezeře, či Ajmarové.
Rybařily tam zejména ženy, které se kromě toho věnují i tradičním řemeslům, například tkaní barevných textilií.
Kromě rybolovu jsou obyvatelé u jezera Titicaca živi také z příjmů od turistů. Mimo plovoucích ostrovů kmene Urů a dalších místních jedinečností mohou turisté například zajít v peruánském městě Puno na břehu jezera do malého muzea, které vede Diógenes Choquehuanca a v němž jsou k vidění i některé z tamních ohrožených ryb, napsal deník El País.