Už to nikdy nedělejte, varuje USA pákistánská armáda

Václav Viták
6. 5. 2011 12:40
Pákistánci se ptají, jak mohla americká úderka tak snadno proniknout na jejich území
Radikální islamisté ze zakázané organizace Džamát al-Dawá oplakávají v Karáčí Usámu bin Ládina
Radikální islamisté ze zakázané organizace Džamát al-Dawá oplakávají v Karáčí Usámu bin Ládina | Foto: Reuters

Islámábád - Vrchní velitel pákistánské armády ve čtvrtek zdůraznil, že nebude tolerovat opakování tajné vojenské operace, při které speciální americké komando zlikvidovalo teroristu Usámu bin Ládina.

Generál Ašfák Parvíz Kajání vydal ostré varování, podle kterého by jakákoli další podobná akce vedla k celkovému přehodnocení pákistánských vztahů se Spojenými státy.

Kajánímu trvalo téměř čtyři dny, než se vyjádřil k pondělní operaci americké jednotky SEAL. Navíc to neučinil osobně, ale vydal pouze prohlášení prostřednictvím svého tiskového úřadu.

Pákistánská média chtějí, aby za pondělní incident padaly v armádě hlavy. V zemi, kde ozbrojené síly požívají mimořádné úcty a jsou považované za jedinou instituci, která spolehlivě stmeluje zemi a chrání jí před mocným jižním sousedem Indií, je to naprostá výjimka.

Generál Kajání navíc rozhodl, že počet amerických vojáků v Pákistánu bude omezen na "nejnezbytnější minimum". 

Americký výsadek označil za  "nešťastnou náhodu", pokud by se ale Spojené státy opět pokusily provést v Pákistánu podobnou operaci, provedla by podle něj pákistánská armáda rychlá odvetná opatření.

Spojené státy mezitím v pátek poprvé od pondělní akce proti Usámovi nasadily v Pákistánu bezpilotní letoun. Jejich dron v Severním Vazíristánu vypálil raketu na dům, v němž se údajně skrývali militantní islamisté.

Při útoku zemřelo údajně osm osob.

„Náš jaderný arzenál je ohrožen"

Pákistánskou veřejnost mnohem více než skutečnost, že v jejich zemi žil tak dlouho Usáma bin Ládin, šokovala snadnost, s jakou nepozorovaně pronikly na pákistánské území americké helikoptéry s elitní jednotkou SEAL na palubě.

Někteří zákonodárci i média kvůli tomu volají po nezávislém vyšetřování, jež má zodpovědět otázku, zda je armáda schopna ubránit hranice země a její jaderný arzenál před teroristy, kteří by chtěli ukrást jadernou hlavici, nebo před „útokem Indie či USA".

„Věřili jsme, že naší obranou nikdo nepronikne, ale podívejte se, co se stalo. Takové masivní narušení hranic a nikdo si ho nevšiml," lamentuje novinář Kamrán Chán.

Podle jeho kolegy Arífa Nizámího vyznívá tvrzení pákistánské armády, že její letouny mohou bez problémů sestřelit americké drony, více než směšně.

„Mluví o sestřelování dronů, ale nedokážou sundat ani helikoptéru," stěžuje si Nizámí.

Co dál?

Vojáci a tajná služba ISI zahájili ve středu vyšetřování toho, jak se mohl Usáma tak dlouho skrývat v domě v Abbottábádu.

Mají čtyři mrtvá těla, která na místě zanechalo americké komando, a zadrželi tři ženy a devět dětí, které objevili v domě po přepadové akci Američanů.

Minimálně jedna žena a jedno dítě z těchto zadržených jsou příbuznými bin Ládina. Jeden z mrtvých v domě byl zřejmě Usámovým synem. Pákistán i USA ale nyní řeší mnohem vážnější otázku, jak se budou vyvíjet jejich vzájemné vztahy.

Mnoho vlivných členů amerického Kongresu již naznačilo, že pákistánská armáda je buď neschopná, nebo napojená na islámské teroristy. Není proto podle nich vůbec jisté, zda bude pokračovat americká finanční podpora Pákistánu.

Islámábád by nerad přišel o tři miliardy dolarů pomoci ročně, které mu poskytují Spojené státy. Současně si ale nepřeje, aby USA pronikly příliš hluboko do jeho bezpečnostních struktur a získaly tak nadměrný vliv na jeho vnitřní politiku.

 

Právě se děje

Další zprávy