Útok na banky po otevření nečekám, říká kyperská Češka

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2013 6:30
Aktuálně.cz hovořilo s Hanou Kyriakou, která na ostrově dlouho žije
Kypr odmítá pomoc podmíněnou zdaněním vkladů.
Kypr odmítá pomoc podmíněnou zdaněním vkladů. | Foto: Reuters

Nikósie - Banky a burza na Kypru zůstávají nadále zavřené. Vláda hledá způsob, jak sehnat 5,8 miliardy eur, které potřebuje na záchranu ekonomiky vedle deseti miliard slíbených eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem.

Kyperský parlament odmítl návrh, aby se částka vybrala z vkladů v tamních bankách.

Kypřané se zlobí na Evropskou unii a hlavně na Německo, které považují za autora všech nepopulárních opatření.

Aktuálně.cz odpověděla přímo z kyperské metropole Nikósie rodilá Češka Hana Kyriakou, která na ostrově už mnoho let žije a je tajemnicí Celokyperského svazu krajanů a přátel České republiky.

A.cz: Máte dojem, že se Kypřané uklidňují? Mizí ta panika, že jim zmizí část peněz z bankovních kont?

Kyperský parlament zdanění vkladů v bankách odmítl.
Kyperský parlament zdanění vkladů v bankách odmítl. | Foto: Reuters

Už je to lepší poté, co to parlament odmítl. Mluví se o tom, že potřebné peníze se seženou jinak, že v tom budou hrát roli nedávno objevená naleziště zemního plynu nedaleko Kypru. Na příjmy z této těžby teď Kypřané hodně spoléhají.

Ale byl to opravdu velký šok, prezident Nikos Anastasiades je za to hodně kritizovaný. Neměl s plánem v Bruselu souhlasit. Měl se vrátit na Kypr, aby se to tady probralo, a ne dopředu souhlasit. Prý ho hodně tlačili ke zdi, říká se tady. A on tomu podlehl, nechtěl být spojovaný s nějakým velkým krachem.

A.cz: Ale co se stane, až banky otevřou? Lidé si úspory vyberou?

Na peníze Kypřané nesáhnou. Jsou to patrioti. Aby zachránili ekonomiku, aby zachránili, co se dá, tak si myslím, že jakmile se banky otevřou, tak tam všichni nepoběží a nebudou vybírat.

Ale všichni, myslím, chápou, že banky teď musí být zavřené, že to nějakým způsobem zachraňuje situaci.

A.cz: Projevuje se krize už v tom, že se třeba znatelně snížila životní úroveň Kypřanů oproti minulosti?

To bych ani neřekla. Platy jsou o něco snížené, ale nějaký velký propad v životní úrovni myslím nenastal. Jídla si Kypřané rozhodně dopřávají dost, to bude to poslední, co by si odepřeli. I když samozřejmě se o něco víc šetří, více se chodí do Lidlu a vůbec těch levnějších supermarketů. To dříve nebylo. Kypřané si peníze hlídají, protože nevědí, co bude. Ale že by teď měli nedostatek, to ne.

Ulice v hlavním městě Nikózii.
Ulice v hlavním městě Nikózii. | Foto: Reuters

A.cz: Nemluví se teď o tom, že by Kypr měl vystoupit z Evropské unie?

Dost stoupá počet lidí, kteří by chtěli odejít. Ne z Evropské unie, ale spíš z eurozóny. Ale samozřejmě je všem jasné, že návrat ke kyperské libře není snadná věc a nejde to hned. To je velice těžké. Slyšela jsem nějaké dohady, že snad to bude možné, až se rozjede ta těžba zemního plynu, ale těžko říci.

Lidé teď cítí Evropskou unii jako hodně nepřátelskou. Pořad chtějí a chtějí, abychom něco dělali. Všechno jsme odsouhlasili. Snížili platy, zvýšili daně, pořád něco. Nebere to konce. To Kypřany unavuje, táhne se to už měsíce.

A.cz. A cítíte nějakou stoupající antipatii vůči Německu?

Ano, samozřejmě (smích). Hlavně kvůli paní Merkelové. Ona se chová velmi přátelsky a diplomaticky, je to na ní vidět, ale většina těch návrhů pochází od ní. Připadá mi to, jak kdyby si Němci chtěli nějak vyřizovat účty s Rusy na naší půdě. Rusů tady hodně žije, mají tady hodně peněz na účtech, to Němcům nějak vadí.

A.cz: A většinou Kypřanů jsou Rusové vítaní?

Ano. Podívejte se, Kypr nemá žádný průmysl. Žijeme z turistiky, služeb, bank. Proto jsou tady tak výhodné daně. Tady není moc způsobů, jak by stát nebo lidé mohli získávat peníze. V Česku jsou automobilky, továrny, vyrábí se. Tady není nic takového, Kypr je malinký ostrov.

 

Právě se děje

Další zprávy