Útočník z Kodaně měl komplice. Policie zadržela dva muže

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 16. 2. 2015 10:46
Oba jsou podezřelí z toho, že pachateli pomáhali radami i skutky, oznámila bez dalších podrobností dánská policie. Dvojice útočníkovi opatřit zbraň a po první střelbě ho navíc ukrývala.
Teror v Kodani.
Teror v Kodani. | Foto: Reuters

Kodaň - Dánská policie v souvislosti se sobotními teroristickými útoky v Kodani zadržela dva muže, kteří měli Omarovi El-Husseinovi před střelbou pomáhat.

"Jsou podezřelí z toho, že pachateli pomáhali radami i skutky," stojí v tiskovém prohlášení kodaňské policie.

Podle BBC měla dvojice útočníkovi opatřit a ukrýt zbraň a po první střelbě ho navíc ukrývala.

Muži, jejichž jméno vyšetřovatelé zatím nezveřejnili, byli zatčeni při razii v internetové kavárně a ještě během pondělí by mělo být rozhodnuto o jejich umístění do vyšetřovací vazby.

Podle agentury Reuters jde o kriminálníky s pestrým trestním rejstříkem, kteří už byli vyšetřováni mimo jiné pro násilné trestné činy či obchodování se zbraněmi.

Právník podezřelých řekl médiím, že jeho mandanti jakoukoliv vinu odmítají.

Pachatele, který na semináři o svobodě slova a před synagogou zastřelil dva lidi a dalších pět zranil, policie v neděli zastřelila.

Dvaadvacetiletý El-Hussein nejprve v sobotu odpoledne zahájil palbu na uměleckou kavárnu, kde pořádal debatu o svobodě slova švédský kreslíř Lars Vilks, kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda.

Při útoku v kavárně útočník zabil 55letého muže a zranil tři zasahující policisty. V noci na neděli pak střílel před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. O život připravil židovského člena ostrahy a zranil další dva strážce zákona.

Šéf dánské rozvědky Jens Madsen prozradil novinářům, že zpravodajci teď prověřují, zda se Omar El-Hussein inspiroval útoky na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a zda v minulosti - stejně jako útočníci ve Francii - neabsolvoval výcvik v Iráku nebo Sýrii.

Francie v ohrožení

Francouzský ministerský předseda Manuel Vals v souvislosti s útoky v Kodani varoval, že je riziko teroristických útoků ve Francii stále velmi vysoké. Mimořádná bezpečnostní opatření podle něj budou platit tak dlouho, jak jen to bude nutné.

Útok v Dánsku podle francouzského premiéra zdůraznil potřebu prodloužit akce proti "islamo-fašismu".

Opatření zahrnuje rozmístění vojáků a policistů na veřejných místech a v blízkosti důležitých objektů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy