Střelec z Kodaně uniká. Policie zveřejnila fotku podezřelého

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 2. 2015 22:35
Na semináři o rouhání, který pořádal kontroverzní karikaturista, se střílelo. Jeden člověk zemřel, tři policisté jsou zranění.
V souvislosti se střelbou v Kodani policie zveřejnila fotku tohoto muže.
V souvislosti se střelbou v Kodani policie zveřejnila fotku tohoto muže. | Foto: Reuters

Kodaň - Jednoho člověka zabili a nejméně tři další zranil útočník, který střílel v sobotu na semináři o svobodě slova a o rouhání v dánské Kodani. 

Mrtvým je čtyřicetiletý návštěvník diskusního setkání. Všichni tři zranění jsou policisté.

Policejní experti na místě útoku v Kodani.
Policejní experti na místě útoku v Kodani. | Foto: Reuters

"Vše nasvědčuje tomu, že výstřely byly politicky motivovaným útokem, a proto jsou aktem terorismu," uvedla dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová.

Policie původně mluvila o dvou atentátnících, podle posledních zpráv ale mohl být jen jeden.

Zveřejnila i fotku muže, kterého nedaleko místa činu zachytila kamera a který může být pachatelem. Je mu mezi 25 a 30 lety, zhruba 185 centimetrů vysoký.

Na pátrání po útočníkovi (nebo útočnících) se podílí i německá policie. Panují obavy, že by se mohl pokusit překročit hranice s Německem.

Na hlavních výpadovkách z Kodaně policisté zřídili kontrolní stanoviště.

Kontroverzní švédský karikaturista Lars Vilks.
Kontroverzní švédský karikaturista Lars Vilks. | Foto: Reuters

Semináře s názvem "Umění, rouhačství a svoboda slova" se účastnili francouzský velvyslanec Francois Zimeray a kontroverzní švédský umělec Lars Vilks. Ten v roce 2007 pobouřil muslimy, když proroka Mohameda zobrazil jako psa. 

Al-Káida vypsala na jeho hlavu odměnu 150 000 dolarů.

Od té doby byl Vilks několikrát terčem útoků. V květnu 2010 dva muži hodili zápalné lahve do oken jeho domu.

Loni v lednu byla v USA odsouzena k deseti letům vězení Američanka Colleen LaRoseová, která spolu s dalšími islamisty plánovala Vilksovu vraždu.

Ze sobotního útoku vyvázl Lars Vilks bez zranění.

Zraněn nebyl ani velvyslanec Francie. K útoku došlo jen pět týdnů poté, co při atentátu na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo v Paříži radikální islamisté vyvraždili půlku redakce.

Podle informací BBC se střílelo zvenku. Na místě bylo vystřeleno okolo 30 až 40 ran.

Televizní kanál TV2 uvedl, že kulky v okně kavárny Kurdttoenden zanechaly na tři desítky děr.

"Slyšel jsem střelbu z automatických zbraní a křik. Policie střelbu opětovala a já jsem se schoval za bar. Nemohl jsem tomu věřit, bylo to jako ve filmu," řekl TV2 jeden z řečníků na semináři Niels Ivar Larsen.

Karikaturista Lars Vilks sobotní debatu organizoval.

Podle spolupořadatelky akce Helle Merete Brixové byl cílem útoku patrně právě umělec, kterého při jeho pobytech v Dánsku pokaždé pro jistotu doprovází policie.

"Jasně to považuji za útok na Larse Vilkse," doplnila s tím, že viděla kolem proběhnout "maskovaného muže".

Okolí kavárny policisté uzavřeli. Po dvojici podezřelých pátrají. Pročesávají i blízký park.

Událost sledujeme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy