Střelec z Kodaně uniká. Policie zveřejnila fotku podezřelého

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 2. 2015 22:35
Na semináři o rouhání, který pořádal kontroverzní karikaturista, se střílelo. Jeden člověk zemřel, tři policisté jsou zranění.
V souvislosti se střelbou v Kodani policie zveřejnila fotku tohoto muže.
V souvislosti se střelbou v Kodani policie zveřejnila fotku tohoto muže. | Foto: Reuters

Kodaň - Jednoho člověka zabili a nejméně tři další zranil útočník, který střílel v sobotu na semináři o svobodě slova a o rouhání v dánské Kodani. 

Mrtvým je čtyřicetiletý návštěvník diskusního setkání. Všichni tři zranění jsou policisté.

Policejní experti na místě útoku v Kodani.
Policejní experti na místě útoku v Kodani. | Foto: Reuters

"Vše nasvědčuje tomu, že výstřely byly politicky motivovaným útokem, a proto jsou aktem terorismu," uvedla dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová.

Policie původně mluvila o dvou atentátnících, podle posledních zpráv ale mohl být jen jeden.

Zveřejnila i fotku muže, kterého nedaleko místa činu zachytila kamera a který může být pachatelem. Je mu mezi 25 a 30 lety, zhruba 185 centimetrů vysoký.

Na pátrání po útočníkovi (nebo útočnících) se podílí i německá policie. Panují obavy, že by se mohl pokusit překročit hranice s Německem.

Na hlavních výpadovkách z Kodaně policisté zřídili kontrolní stanoviště.

Kontroverzní švédský karikaturista Lars Vilks.
Kontroverzní švédský karikaturista Lars Vilks. | Foto: Reuters

Semináře s názvem "Umění, rouhačství a svoboda slova" se účastnili francouzský velvyslanec Francois Zimeray a kontroverzní švédský umělec Lars Vilks. Ten v roce 2007 pobouřil muslimy, když proroka Mohameda zobrazil jako psa. 

Al-Káida vypsala na jeho hlavu odměnu 150 000 dolarů.

Od té doby byl Vilks několikrát terčem útoků. V květnu 2010 dva muži hodili zápalné lahve do oken jeho domu.

Loni v lednu byla v USA odsouzena k deseti letům vězení Američanka Colleen LaRoseová, která spolu s dalšími islamisty plánovala Vilksovu vraždu.

Ze sobotního útoku vyvázl Lars Vilks bez zranění.

Zraněn nebyl ani velvyslanec Francie. K útoku došlo jen pět týdnů poté, co při atentátu na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo v Paříži radikální islamisté vyvraždili půlku redakce.

Podle informací BBC se střílelo zvenku. Na místě bylo vystřeleno okolo 30 až 40 ran.

Televizní kanál TV2 uvedl, že kulky v okně kavárny Kurdttoenden zanechaly na tři desítky děr.

"Slyšel jsem střelbu z automatických zbraní a křik. Policie střelbu opětovala a já jsem se schoval za bar. Nemohl jsem tomu věřit, bylo to jako ve filmu," řekl TV2 jeden z řečníků na semináři Niels Ivar Larsen.

Karikaturista Lars Vilks sobotní debatu organizoval.

Podle spolupořadatelky akce Helle Merete Brixové byl cílem útoku patrně právě umělec, kterého při jeho pobytech v Dánsku pokaždé pro jistotu doprovází policie.

"Jasně to považuji za útok na Larse Vilkse," doplnila s tím, že viděla kolem proběhnout "maskovaného muže".

Okolí kavárny policisté uzavřeli. Po dvojici podezřelých pátrají. Pročesávají i blízký park.

Událost sledujeme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy