Za střelbu na škole v Michiganu čelí obvinění z vraždy a terorismu 15letý chlapec

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2021 22:24
Patnáctiletý chlapec byl ve středu obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů v souvislosti s úterní střelbou na střední škole ve státě Michigan. O život přišli čtyři studenti a dalších několik lidí, včetně učitele, bylo zraněno.
Pieta za mrtvé po střelbě na škole v Michiganu
Pieta za mrtvé po střelbě na škole v Michiganu | Foto: Reuters

Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat.

Oběťmi střelby jsou dva chlapci ve věku 16 a 17 let a dvě děvčata ve věku 14 a 17 let. Učitel a šest dalších studentů bylo zraněno, stav několika studentů je velmi vážný. Je mezi nimi i 14letá dívka, která byla po operaci připojena k plicnímu ventilátoru.

Obvinění vznesená vůči 15letému mladíkovi byla oznámena krátce po smrti čtvrté oběti. Podle agentury AP byl Crumbley obviněn jako dospělý. Žalobkyně Karen McDonaldová nesdělila nic o možném motivu.

Uvedla však, že si prokurátoři jsou "jistí", že budou moci prokázat, že šlo o promyšlený čin. "Je tu hora digitálních důkazů, videozáznamy, sociální sítě, všechny možné digitální důkazy," uvedla.

Pistoli koupil jeho otec

Ke střelbě na střední škole v obci Oxford zhruba 70 kilometrů severně od Detroitu podle dosavadních zjištění Crumbley použil pistoli, kterou v pátek koupil jeho otec. Chlapec zveřejňoval na sociálních sítích její fotografie a zkoušel s ní střílet, uvedl šerif Michael Bouchard.

"Je jasné, že přišel s cílem zabíjet," uvedl Bouchard v rozhovoru s televizí CNN. "Střílel do lidí zblízka, často do hlavy a hrudníku… Šlo o naprosto chladnokrevné vraždy," poznamenal šerif. Dodal, že střelec vypálil nejméně 30 ran.

Vyšetřovatelé podle Boucharda nyní zkoumají útočníkovy texty, které obdrželi během noci a které obsahují "některé z jeho myšlenek". Zároveň analyzují videa z bezpečnostních kamer.

"Nemůžeme získat motiv od podezřelého, kterého máme ve vazbě, ale myslíme si, že máme způsob, jak získat spoustu podpůrných informací o tom, jak a proč k tomu došlo," poznamenal šerif.

Střelec byl podle šerifova úterního sdělení vyzbrojen poloautomatickou pistolí a třemi zásobníky na 15 nábojů. V době zatčení bylo ve zbrani sedm ostrých nábojů.

Střelec je ve vazbě

Podezřelý byl odzbrojen a vzat do vazby několik minut po začátku střelby. S vyšetřovateli hovořit odmítl, když si jeho rodiče najali právníka a odmítli umožnit úřadům, aby syna vyslechly, uvedl Bouchard.

"Člověk, který má největší přehled o motivu, nemluví," řekl šerif. Bouchard uvedl, že si není vědom toho, že by podezřelý student druhého ročníku střední školy měl v minulosti problémy se zákonem. Úřady prohledaly chlapcův domov a zabavily jeho mobilní telefon.

Šerif zároveň poznamenal, že se díky rychlému zákroku policie podařilo zabránit ještě větším ztrátám na životech. Strážci zákona na místo podle něj dorazili za několik minut a šli rovnou za zvukem střelby. Útočník se jim vzdal na chodbě. Přesný sled událostí před úterní střelbou zatím nebyl zcela objasněn. Podle policie si ale student zbraň do školy patrně přinesl v batohu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy