Moskva - Po dvaceti letech práce a utracených 2,6 miliardy dolarů zavírá americká humanitární organizace USAID své ruské pobočky. Washington podle svých slov došel k rozhodnutí po nátlaku Moskvy.
Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) pomáhala s bojem proti infekcím, prosazovala ochranu přírody, podporovala občanskou společnost a radila s modernizací ekonomiky.
"Ruské úřady dávaly v posledních deseti letech najevo, že považují Rusko za světovou velmoc a poskytovatele pomoci, nikoliv jejího příjemce," prohlásil Matthew Rojansky z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.
Neshody velmocí
USAID založil v roce 1961 tehdejší prezident John F. Kennedy. Agentura se soustředí hlavně na zahraniční civilní pomoc.
Konec působení má i politické důvody, shodují se znalci ruských poměrů. Kreml pohlížel na USAID podezíravě, obzvlášť kvůli podpoře agentury demokratickým hnutím.
Ačkoliv se americký prezident Barack Obama snažil před dvěma lety "restartovat" vztahy se svým protějškem Vladimirem Putinem, v současné době je málo témat, na kterých by se obě velmoci shodly - ať už jde o dění v Sýrii, postoj k arabskému jaru obecně, či o americkou protiraketovou obranu.
Otevřeně proti nevládkám
Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí obdržel Washington příkaz k ukončení mise USAID v Ruské federaci minulou středu.
"I když USAID nebude v Rusku přítomná fyzicky, bude nadále podporovat demokracii, lidská práva a rozvoj. Stejně tak nepřestane podporovat ruské nevládní organizace," citovala Reuters mluvčí americké diplomacie Victorii Nulandovou.
Právě podporu nevládních organizací neviděli ruští úředníci rádi.
"Uvědomte si napětí způsobené předvolebními a povolebními protesty, o kterých Kreml říká, že byly podporované právě ze strany nevládních organizací vydržovaných USA. Další neshody vycházejí z různého pohledu Ruska a Washingtonu na demokratizační vlnu na Blízkém východě," vysvětluje Rojansky.
Bývalý americký velvyslanec na Ukrajině Steven Pifer soudí, že vláda prezidenta Vladimira Putina také postupně ztíží zahraničním donátorům, aby financovali ruské neziskovky ze zahraničí.
"Na USAID pohlížejí primárně jako na partnera ruských organizací, které se zabývají volbami a upozorňují na rostoucí represi ze strany ruských úřadů," varuje Pifer.