Rusko chce z jaderných hlavic vyrábět elektřinu

Zahraničí Zahraničí
16. 9. 2012 19:50
Nedaleko Jekatěrinburgu kvůli tomu vznikne úplně nový reaktor
Výbuch atomové bomby (ilustrační foto).
Výbuch atomové bomby (ilustrační foto). | Foto: Wikimedia Commons

Bělojarsk - V areálu Bělojarské elektrárny, zhruba 30 kilometrů od uralského Jekatěrinburgu, má podle plánů do roka vyrůst reaktor s kódovým označením BN-800.

Z pohledu mezinárodní politiky půjde o nejslavnější zařízení svého druhu na světě. Právě tady totiž chce ruská vláda "zpracovávat" vyřazené jaderné hlavice.

Jak napsal německý týdeník Spiegel, vše se děje v souladu s americko-ruskou dohodou o odzbrojení. BN-800 využije paliva s obsahem plutonia právě z jaderných zbraní, a to hned v průmyslovém měřítku.

Vražedné tempo...

"Svět bude bezpečnější," pochvaloval si americký prezident Barack Obama poté, co se obě velmoci dohodly na zničení celkem 64 metrických tun plutonia. Stačily by k naplnění 17 000 hlavic, píše Spiegel.

Jen pro představu: k zabití 80 000 lidí v japonském Nagasaki stačilo na sklonku druhé světové války šest kilogramů této látky.

Bělojarská elektrárna počítá, že nový program pomůže Sverdlovské oblasti v nezávislosti na fosilních palivech, uleví nezaměstnanosti v kraji a v neposlední řadě pomůže rozhýbat ekonomiku.

"Výroba elektrické energie je velmi důležitá a jaderná energie patří k nejlevnějším možnostem," citoval před časem server World Nuclear News ministerského předsedu regionu Vladimira Vlasova.

Podle Spiegelu mají stavbaři nového - v místě už čtvrtého - reaktoru vážné obavy. Technologie je totiž složitá a Rusko se zavázalo, že tzv. rychlý reaktor dokončí do začátku roku 2015.

"Stavba BN-800 pokračuje s velkou rychlostí, proto čekáme spuštění možná už v říjnu či listopadu 2013," prohlásil loni generální ředitel státní jaderné korporace Rosatom, Sergej Kirijenko.

... a obavy

Rusko by rádo nejen dostálo smlouvě s USA o likvidaci hlavic, zároveň by díky novému reaktoru zpracovávajícímu právě tyto ničivé zbraně chtělo získat náskok na světovém trhu s elektřinou.

Podle německého listu se řada odborníků z Bělojarsku vražedného tempa bojí. Plutonium není uran - je mnohem toxičtější.

"Není přece důvod tolik pospíchat!" postěžoval si Spiegelu jeden z konstruktérů nového reaktoru. Své příjmení uvést nechtěl.

 

Právě se děje

Další zprávy