"Nezastaví se před ničím." Kreml zuří kvůli rozhodnutí USA, nenáviděná brigáda posílí

ČTK Michaela Prešinská ČTK, Michaela Prešinská
11. 6. 2024 14:43
Spojené státy zrušily zákaz poskytovat americké zbraně a výcvik brigádě Azov, ukrajinské elitní jednotce s kontroverzní minulostí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na úterní sdělení amerického ministerstva zahraničí. "Pro Ameriku je situace na Ukrajině jen nástroj k pošpinění Ruska. Koketují i s neonacisty," vyjádřil se k situaci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
USA zrušily zákaz dodávek zbraní ukrajinské jednotce Azov, Moskva to kritizuje | Video: Reuters

Rozhodnutí Washingtonu pomůže brigádě Azov, známé též jako pluk Azov, překonat pověst krajně pravicové organizace, kterou její velitelé označují za ruskou propagandu. Zrušení zákazu rovněž patrně posílí bojové schopnosti brigády v obtížném období války, kdy Ukrajina trpí nedostatkem munice a vojáků, uvedla AP. 

Americké zákony zakazují poskytovat vybavení a výcvik zahraničním vojenským jednotkám nebo osobám podezřelým z hrubého porušování lidských práv. Podle prohlášení ministerstva zahraničí však po důkladné prověrce "nebyly nalezeny žádné důkazy o hrubém porušování lidských práv ze strany 12. brigády Azov".

"Je to nová kapitola v historii naší jednotky. Azov se stává ještě silnější, profesionálnější a nebezpečnější pro okupanty," uvedla brigáda v prohlášení na Instagramu. "Získání západních zbraní a výcviku ze Spojených států nejenže zvýší bojeschopnost Azovu, ale především pomůže zachránit životy a zdraví příslušníků brigády," dodala.

Oslavovaná jednotka, jejíž pověst není Moskvě lhostejná 

Po začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se brigáda snažila změnit svůj veřejný obraz tím, že se zbaví kontroverzí ohledně svého ultranacionalistického původu a bude se prezentovat jako efektivní bojová síla.

Vojáci Azovu sehráli na jaře 2022 klíčovou roli při obraně Mariupolu, kde řadu týdnů bojovali proti ruské přesile, v obklíčení a s nedostatkem munice. Na Ukrajině bývají oslavováni jako hrdinové, jejich odpor v mariupolských ocelárnách se stal symbolem ukrajinské houževnatosti ve válce proti Rusku. Pravidelná shromáždění vyzývají k propuštění stovek členů z této jednotky, kteří již dva roky zůstávají v ruském zajetí.

Moskva dlouhodobě vykresluje Azov jako nacistickou organizaci a obviňuje ji ze zvěrstev, aniž by však předložila konkrétní důkazy. V roce 2022 ruský nejvyšší soud oficiálně označil Azov za teroristickou skupinu.

Bojovníci z pravicových kruhů 

Původně dobrovolnická jednotka se zformovala v roce 2014 jako prapor Azov, přičemž jejím cílem byl boj proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny. Bojovníky tehdy čerpala zejména z řad krajně pravicových kruhů. Později se jednotka rozšířila na pluk a v roce 2023 na brigádu.

Jakkoliv její současní členové odmítají obvinění z extremismu i vazby na krajně pravicová hnutí, Kreml využil původu brigády k tomu, aby svou invazi vykreslil jako boj proti nacismu na Ukrajině.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý rozhodnutí USA zrušit zákaz dodávek zbraní Azovu označil za "krajně negativní". Krok podle něj ukazuje, že Washington se ve svých pokusech poškodit Rusko nezastaví před ničím, uvedla agentura Reuters.

"Historické." Američané odhalili detaily jedné z nejbolestivějších ruských ztrát (článek s videem zde)

Obří ztráta pro Rusko. Kyjev zlikvidoval další letoun A-50, tvrdí americká plukovnice | Video: Ministerstvo obrany Ruské federace
 

Právě se děje

Další zprávy