USA zatkly bývalého vojáka námořní pěchoty, je podezřelý z přepadení ambasády KLDR

ČTK ČTK
20. 4. 2019 7:05
Ve Spojených státech byl zatčen bývalý voják námořní pěchoty Christopher Ahn, který se údajně zúčastnil únorového přepadení ambasády KLDR v Madridu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Ke vpádu na severokorejské zastoupení se přihlásila skupina Cheollima Civil Defense (CCD), která tvrdí, že se snaží svrhnout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una. Severní Korea přepadení označila za teroristický čin. CCD tvrdí, že její členové byli na zastoupení pozváni.
Severokorejské velvyslanectví v Madridu.
Severokorejské velvyslanectví v Madridu. | Foto: Reuters

Ahn byl zatčen ve čtvrtek a v pátek byl předveden před soud v Los Angeles, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký CCD a policii. Jedná se o první zatčení kvůli přepadení ambasády KLDR, které se událo několik dní před setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una ve Vietnamu.

Federální agenti také provedli razii v bytě Adriana Honga, jedno z vůdců CCD, napsal deník The Washington Post.

Na severokorejskou ambasádu v Madridu vnikla 22. únoru skupina deseti lidí, kteří o sobě tvrdili, že jsou "členové lidskoprávního hnutí, které chce osvobodit Severní Koreu". Personál ambasády drželi během incidentu jako rukojmí. Přidělence se pokoušeli přemluvit, aby emigroval.

Podle španělského soudce byl lídrem skupiny muž s mexickými doklady žijící v USA, který vystupuje pod jménem Adrián Hong Chang, ale i dalšími jmény. Ten pět dní po přepadení kontaktoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), kterému nabídl materiál ukradený na ambasádě.

Agentura Reuters tento týden informovala, že španělské úřady ukradené věci - počítače a pevné disky - vrátily severokorejskému zastoupení, aniž by je ohledaly. Madridu věci předala FBI. Jak se s počítači a pevnými disky nakládalo ve Spojených státech není jasné.

Španělský soud minulý měsíc zveřejnil jména členů skupiny, z nichž někteří patrně žijí v USA. Madrid žádá jejich vydání.

Skupina CCD v prohlášení uvedla, že ji šokuje, když USA zatýkají americké občany na základě trestního oznámení severokorejského režimu. "Poslední americký občan, který skončil ve vazbě Kimova režimu se domů vrátil zmrzačený mučením a nepřežil," připomněla skupina osud Otty Warmbiera.

Warmbier byl v Severní Koreji v lednu 2016 odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu, kde bydlel; do vlasti se vrátil po 17 měsících ve špatném zdravotním stavu a v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. Bylo mu 22 let. KLDR popřela americké obvinění, že Warmbier byl mučen.

 

Právě se děje

Další zprávy