reklama
 
 

USA ročně vydají na operace v Afghánistánu 45 miliard dolarů, v zemi je 16 tisíc amerických vojáků

6. 2. 2018 23:15
Roční výdaje jsou podstatně nižší, než v letech 2010 až 2012, kdy v Afghánistánu bojovalo až 100 tisíc Američanů.

Washington - Operace americké armády v Afghánistánu stojí ročně daňové poplatníky 45 miliard dolarů (přes 900 miliard korun). Při slyšení v zahraničním výboru amerického Senátu to prohlásil Randall Schriver z amerického ministerstva obrany. Američtí vojáci bojují v asijské zemi sedmnáctým rokem.

Pět miliard dolarů vynakládá Pentagon na podporu afghánské armády, 13 miliard ročně stojí financování amerických operací v zemi. Zbytek je určen na financování armádní logistiky, hospodářská pomoc má roční hodnotu 780 milionů dolarů. V Afghánistánu je nyní nasazeno 16 tisíc amerických vojáků.

Roční výdaje jsou podstatně nižší, než v letech 2010 až 2012, kdy v Afghánistánu bojovalo až 100 tisíc Američanů, řekl Schriver. Tehdy Pentagon na afghánské operace dostával ročně přes 100 miliard dolarů.

Náměstek amerického ministra zahraničí John Sullivan na slyšení prohlásil, že situace v Afghánistánu "není růžová". Spojené státy podle něj "prosazují politiku, které věří a které se budou držet". USA usilují o sjednání mírových rozhovorů mezi kábulskou vládou a Tálibánem, řekl diplomat.

Oregonský senátor Jeff Merkley si během slyšení postěžoval, že americká veřejnost každý druhý rok slyší prohlášení o nové etapě afghánské války. Poukázal na korupci a nefunkčnost afghánské vlády i armády. Naděje USA, že vojenským tlakem přinutí Tálibán k jednání, jsou podle Merkleyho nerealistické.

"Proč by měl chtít Tálibán politické urovnání? Vždyť kontrolují větší území než v roce 2011," prohlásil senátor.

autor: ČTK | 6. 2. 2018 23:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama