Teherán - Spojené státy se psychologickým a ekonomickým bojem a také zpochybňováním legitimnosti islámské republiky snaží v Íránu o změnu režimu. V televizním projevu k začátku nového akademického roku to v neděli prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání.
Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem jsou tradičně napjaté, k jejich vyhrocení navíc přispělo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa jednostranně vypovědět mezinárodní jadernou dohodu s Íránem.
USA a Írán si vzájemně vyměňují kritická prohlášení. Zatímco Washington označuje islámskou republiku za podporovatelku terorismu a destabilizační prvek v regionu a tvrdí, že Írán usiluje o jaderné zbraně, Teherán přirovnává Spojené státy ke globálnímu tyranovi, který bez ohledu na názory ostatních prosazuje svou vůli silou. Teherán rovněž trvá na tom, že jeho jaderný program je výhradně mírový.
Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, v srpnu pak Spojené státy zavedly vůči Íránu nové sankce. Všechna odvetná opatření začnou platit do začátku listopadu. Ostatní signatáři dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení části mezinárodních sankcí, tedy Británie, Čína, Francie, Německo a Rusko, s rozhodnutím USA nesouhlasí a s Teheránem chtějí dále obchodovat.