USA nabídly, že zničí část syrských chemikálií na moři

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2013 17:59
Operace za účasti Syřanů se má uskutečnit do 31. prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Haag/Damašek - Spojené státy jsou ochotny zničit část syrských chemických zbraní na jedné své lodi na moři pomocí hydrolýzy.

V sobotu to oznámilo haagské sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kterou mezinárodní společenství pověřilo likvidací tohoto syrského arzenálu.

Vedení OPCW v prohlášení podle agentury AP upřesnilo, že americká vláda nabídla veškeré materiální a finanční zajištění likvidace části syrských chemických zbraní na širém moří, nejspíš Středozemním.

Nejnebezpečnější zbraně mají být odstraněny ze Sýrie do 31. prosince.

"Pracujeme na tom, abychom stihli všechny termíny," řekla podle agentury Reuters šéfka týmu OPCW a OSN Sigrid Kaagová v narážce na skutečnost, že inspektoři působí v podmínkách občanské války, která připravila o život na 100 000 lidí.

Chemikálie, rozmístěné na různých místech země, budou podle ní zabaleny a dopraveny do přístavu Latákíja, odkud budou přepraveny do různých členských zemí OPWC či na zmíněnou americkou loď. Ničení se neuskuteční v syrských vodách, dodala.

Zájem má 35 firem

OPCW minulý týden vyzvala soukromé společnosti, aby se přihlásily, mají-li zájem o likvidaci téměř 800 tun syrských chemikálií. O závazné kontrakty projevilo do pátku zájem 35 firem.

Ale dalších 500 tun chemikálií, včetně nervově paralytických látek, je podle OPCW příliš nebezpečných, než aby mohly být přepraveny do jiných zemí či zničeny komerčními podniky, a tak se tohoto úkolu chopí loď amerického námořnictva. "Plavidlo se momentálně upravuje, aby mohla provést celou operaci," uvedla OPCW podle AFP.

Název plavidla organizace neupřesnila, podle BBC však nejspíše půjde o loď MV Cape Ray. Dodala, že při likvidaci chemických zbraní metodou hydrolýzy počítá OPCW se 7,7 miliony litrů odpadních vod, které mají být uchovány ve 4000 kontejnerů.

Půjde prý o mnohem méně jedovatý náklad, než mnohý průmyslový odpad, nicméně stále se hledá dobrovolník, který by jej zneškodnil.

OPCW před dvěma týdny přijala plán zničení syrských chemických zbraní mimo Sýrii do poloviny roku 2014. Počítá se s tím, že vzhledem k bojům v této blízkovýchodní zemi bude část arzenálu k likvidaci vyvezena za hranice.

Vozidla OSN v ulicích Damašku.
Vozidla OSN v ulicích Damašku. | Foto: Reuters

Kromě toho je ještě nezbytné vypracovat plán, jak chemické látky bezpečně provézt přes syrské území zmítané občanskou válkou do přístavu na severu státu.

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada přistoupila na zničení svých zásob bojových plynů po srpnovém chemickém útoku u Damašku, při němž zahynulo více než 1400 lidí. Režim se od útoku distancoval, s likvidací ale souhlasil, aby se vyhnul hrozbě vojenského zásahu Spojených států.

 

Právě se děje

Další zprávy