Pokud Washington usoudí, že jsou americké společnosti nespravedlivě zdaněny, může přijít s odvetnými kroky například v podobě cel.
"(Prezident Trump) nařídil, abychom prošetřili důsledky tohoto zákona a zjistili, zda je diskriminační či neodůvodněný a zatěžuje či omezuje obchod Spojených států," uvedl Lighthizer v prohlášení podle stanice BBC.
Francouzský Senát bude ve čtvrtek schvalovat návrh zákona o digitální dani, která má do státní pokladny přinést peníze od velkých internetových firem, jež vydělávají i díky francouzským uživatelům internetu, ale sídlí v jiných zemích. Dani se ve Francii říká Gafa podle začátečních písmen čtyř zásadních zamýšlených plátců: Google, Amazon, Facebook a Apple.
USA již několikrát podobná šetření provedly v souvislosti s obchodními praktikami Číny či Evropské unie, vůči nimž Trump praktikuje tvrdé vyjednávání a údajné nespravedlnosti trestá zaváděním cel.
Prezidentův krok vůči Francii přivítali zástupci obou amerických politických stran v senátním finančním výboru, republikán Chuck Grassley a demokrat Ron Wyden. Podle jejich společného prohlášení je "daň z digitálních služeb, kterou chce zavést Francie a další evropské země, jasně protekcionistická a nespravedlivě cílí na americké firmy způsobem, který USA připraví o pracovní místa a poškodí americké zaměstnance."
Francie přišla s daní Gafa poté, co se na společném zdanění internetových firem nedokázaly shodnout unijní země. Má jít o dočasné opatření do chvíle, než se v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podaří dojednat mezinárodní dohodu o digitální dani.
Zavádění odvodů pro internetové firmy navrhují také další země včetně Česka, kde je nyní v připomínkovém řízení návrh na sedmiprocentní digitální daň pro velké firmy.