reklama
 
 

USA jednají o raketách s Litvou, přiznali Poláci

17. 6. 2008 19:21
Poláci si údajně kladou příliš tvrdé podmínky

Varšava - Spojené státy vyjednávají s Litvou o případném umístění raketové základny na jejím území, pokud probíhající rozhovory o tomtéž s polskou stranou nepřinesou úspěch.

Agentuře Reuters to potvrdil vrchní polský vyjednavač Witold Waszczykowski. 

Podobná informace prosákla na veřejnost už v květnu, nebyla však potvrzena z oficiálních míst. 

Čtěte více: Kde skončí americké rakety? USA jednají s Litvou

Poláci si v jednání s Američany kladou tvrdé podmínky. Výměnou za umístění raketového sila s deseti interceptory na své území chtějí po USA pomoci s modernizací polských protivzdušných sil, což si vyžádá investice ve výši několika miliard dolarů.

Argumentují především obavami z možného ruského úderu. Moskva opakovaně prohlásila, že se v případě umístění amerických raket na území sousedního státu bude cítit ohrožena a vyhrazuje si právo na preventivní úder.

„Mohu potvrdit, že Spojené státy vedou jednání s Litvou (ohledně jejich zapojení do systému protiraketové obrany). Litevský ministr obrany to sám nabídl v květnu a polská strana o tom ví," řekl Reuters Waszczykowski.

Litevský ministr zahraničí Petras Vaitiekunas se na dotaz agentury Reuters odmítl k věci vyjádřit. A mluvčí americké ambasády ve Varšavě informace popřel.

„S Litvou nevyjednáváme, zůstáváme věrni jednáním s Polskem, které je naším preferovaným partnerem," uvedl mluvčí. „Pokud to dopadne tak, že Polsko nebude s umístěním interceptorů souhlasit…, budeme nuceni porozhlédnout se jinde. To není myšleno jako hrozba, ale jako ryze praktické konstatování."

Diplomatické zdroje obeznámené s průběhem americko-polských rozhovorů nicméně podle Reuters tvrdí, že Washingtonu dochází s Poláky trpělivost.

Američané prý zatím nestanovili žádnou konkrétní časovou lhůtu pro uzavření rozhovorů, ale v zásadě se počítá s tím, že vláda Donalda Tuska dostane čas na rozmyšlenou maximálně do konce července.

autor: Red Zah, Reuters | 17. 6. 2008 19:21

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama