USA jednají o raketách s Litvou, přiznali Poláci

Red Zah, Reuters
17. 6. 2008 19:21
Poláci si údajně kladou příliš tvrdé podmínky
Americká protiraketová obrana
Americká protiraketová obrana | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

Varšava - Spojené státy vyjednávají s Litvou o případném umístění raketové základny na jejím území, pokud probíhající rozhovory o tomtéž s polskou stranou nepřinesou úspěch.

Agentuře Reuters to potvrdil vrchní polský vyjednavač Witold Waszczykowski. 

Podobná informace prosákla na veřejnost už v květnu, nebyla však potvrzena z oficiálních míst. 

Čtěte více: Kde skončí americké rakety? USA jednají s Litvou

Poláci si v jednání s Američany kladou tvrdé podmínky. Výměnou za umístění raketového sila s deseti interceptory na své území chtějí po USA pomoci s modernizací polských protivzdušných sil, což si vyžádá investice ve výši několika miliard dolarů.

Argumentují především obavami z možného ruského úderu. Moskva opakovaně prohlásila, že se v případě umístění amerických raket na území sousedního státu bude cítit ohrožena a vyhrazuje si právo na preventivní úder.

Polská veřejnost se k myšlence hostit americkou základnu staví podobně odtažitě jako ta česká
Polská veřejnost se k myšlence hostit americkou základnu staví podobně odtažitě jako ta česká | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

„Mohu potvrdit, že Spojené státy vedou jednání s Litvou (ohledně jejich zapojení do systému protiraketové obrany). Litevský ministr obrany to sám nabídl v květnu a polská strana o tom ví," řekl Reuters Waszczykowski.

Litevský ministr zahraničí Petras Vaitiekunas se na dotaz agentury Reuters odmítl k věci vyjádřit. A mluvčí americké ambasády ve Varšavě informace popřel.

„S Litvou nevyjednáváme, zůstáváme věrni jednáním s Polskem, které je naším preferovaným partnerem," uvedl mluvčí. „Pokud to dopadne tak, že Polsko nebude s umístěním interceptorů souhlasit…, budeme nuceni porozhlédnout se jinde. To není myšleno jako hrozba, ale jako ryze praktické konstatování."

Diplomatické zdroje obeznámené s průběhem americko-polských rozhovorů nicméně podle Reuters tvrdí, že Washingtonu dochází s Poláky trpělivost.

Američané prý zatím nestanovili žádnou konkrétní časovou lhůtu pro uzavření rozhovorů, ale v zásadě se počítá s tím, že vláda Donalda Tuska dostane čas na rozmyšlenou maximálně do konce července.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy