Kde skončí americké rakety? USA jednají s Litvou

Martin Novák Martin Novák
22. 5. 2008 16:00
Washington: Polské požadavky jsou přemrštěné
Většina Poláků o americkou základnu příliš nestojí.
Většina Poláků o americkou základnu příliš nestojí. | Foto: Reuters

Varšava/Vilnius - Je dohoda o americké protiraketové obraně blízko, anebo k ní vůbec nedojde?

Řekne polská vláda "ano" raketám - podobně jako Češi na radar, anebo premiér Tusk oznámí, že k dohodě nedošlo a celý projekt protiraketového štítu bude bez polské účasti?

Prohlášení politiků na obou stranách nenaznačují jasnou odpověď, neboť si navzájem odporují.

Pokud by měla platit slova šéfa amerických vyjednavačů Stephena Mulla, tak základna s deseti raketami zřejmě v Polsku stát nebude.

Grandiózní sny

Mull řekl novinářům, že polské požadavky na modernizaci armády jsou přehnané.

Polský ministr obrany Bogdan Klich (vpravo) se svým německým resortním kolegou Franzem Josefem Jungem.
Polský ministr obrany Bogdan Klich (vpravo) se svým německým resortním kolegou Franzem Josefem Jungem. | Foto: Reuters

Poláci chtějí od USA například i střely Patriot.

"Oni mají velmi grandiózní sny o tom, co by rádi získali. Mají na to ale málo peněz a také by bylo dobré zvážit, zda všechny ty moderní zbraně, které žádají, budou využity efektivně," uvedl americký vyjednavač.

Podle něj Američané tento týden předali polské straně návrhy, které jsou realistické. Zda jednání pokročí, to se podle něj uvidí v polovině července.

"Převážnou část modernizace své armády si budou muset Poláci zaplatit sami," dodal Mull.

Rozdíl mezi Polskem a ČR

Polská vláda premiéra Donalda Tuska - na rozdíl od českého kabinetu Mirka Topolánka - příliš neoperuje s tvrzením, že štít bude chránit i evropské země a spojence NATO.

V Polsku se o základně hovoří jako o jednoznačně americké.

Při pobytu v Peru minulý týden navštívil polský premiér Donald Tusk slavné zříceniny Machu Picchu.
Při pobytu v Peru minulý týden navštívil polský premiér Donald Tusk slavné zříceniny Machu Picchu. | Foto: Reuters

Zatímco Mull je k Varšavě kritický, náměstek ministra zahraničí pro kontrolu zbrojení John Rood den předtím v Litvě hovořil optimisticky.

"Zůstávám optimistický. Věřím, že se dohodneme. Jednání ještě neskončila," řekl  novinářům ve Vilniusu.

Fakt, že s litevskými politiky mluvil i o protiraketové základně, vyvolal spekulace, že v případě polského ne by základna mohla stát právě v Litvě.

Odpor Ruska k tomuto umístění by ale zřejmě byl ještě větší než nyní. Litva je blíže k ruským hranicím a byla součástí někdejšího Sovětského svazu.

Tusk: Času je dost

Polský premiér Donald Tusk na návštěvě Chile řekl, že jednání s USA ještě potrvají dlouho. Jeho ministr obrany Bohdan Klich zase odmítl tvrzení, že požadavky Varšavy jsou přemrštěné.

Foto: Reuters

"Chceme jen, aby se USA podílely na modernizaci naší armády a posílily naši obranyschopnost. Nic víc," řekl Klich.

Polsko-americká jednání se zasekla po výměně vlády ve Varšavě. Ta současná, Tuskova, stanovila Američanům tvrdší podmínky než předchozí kabinet Jaroslava Kaczyńského.

Podle průzkumů veřejného mínění většina Poláků základnu v zemi nechce.

Pokud se Washington a Varšava nedohodnou, není vyloučeno ani to, že rakety skončí ve Velké Británii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy