USA hrozí Rakušanům sankcemi. Kvůli OMV a Íránu

Martin Novák Martin Novák
26. 4. 2007 11:30
Společnost OMV chce v Íránu uzavřít "kontrakt století"

Vídeň - Rakousko se dosud tak docela nesmířilo s existencí temelínské jaderné elektrárny, ale brzy bude možná mít ještě větší diplomatický problém.

Poté, co domácí ropný gigant a největší rakouská firma vůbec - OMV - uzavřel předběžnou dohodu o těžbě zemního plynu v Íránu, okamžitě se ozvaly Spojené státy.

Naznačily, že pokud OMV konečnou smlouvu s Íránci podepíše, vystaví se americkým sankcím. Kontrakt se totiž chystá uzavřít v době, kdy USA tlačí svět k sankcím a izolaci Íránu kvůli jeho jadernému programu.

Bílý dům to zkusí nejprve po dobrém

Protože Washington podezírá islámskou republiku ze snahy vyrobit atomovou bombu, není vyloučena ani možnost ozbrojeného konfliktu obou znepřátelených zemí.

Rakouský prezident Heinz Fischer pózuje u ropné plošiny,kterou si prohlédl během návštěvy Norska.
Rakouský prezident Heinz Fischer pózuje u ropné plošiny,kterou si prohlédl během návštěvy Norska. | Foto: Reuters

A Evropská unie - přestože s Íránem dál vyjednává - se v obavách z teheránské bomby s USA shoduje.

"Chceme mluvit s rakouskou vládou i s firmou. Pokusíme se jim vysvětlit, že nyní možná není vhodná doba na velké investice do íránského ropného nebo plynárenského sektoru," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack.

Mluvčí připustil, že USA mohou vůči rakouské společnosti přijmout sankce, pokud bude její dohoda s Íránem realizována. A to na základě zákona z roku 1996. Ten ukládá americké vládě trestat každou zahraniční firmu, která investuje do íránského ropného nebo plynárenského sektoru více než deset miliónů dolarů.

Sankce by OMV poškodily, i když ne fatálně. Její akcie ;nejsou přímo obchodovány na newyorské burze, ale společnost je na kapitálovém trhu USA zastoupena a má uloženy cenné papíry u firmy JP Morgan.

OMV

  • Založena v roce 1956
  • Těží ropu a plyn v 17 zemích pěti kontinentů
  • Provozuje přes 2 500 benzínových pump ve 13 zemích, včetně ČR
  • Největší firma v Rakousku. Hodnota je odhadem 16 miliard eur
  • Plánuje výstavbu plynovodu z Turecka do Rakouska 

Íránský kontrakt není žádnou maličkostí. OMV bude nejen těžit plyn na největším světovém nalezišti Jižní Párs, ale také postaví továrnu na výrobu zkapalněného zemního plynu.

OMV: Vše, co děláme, je legální

Podle íránské tiskové agentury IRNA činí hodnota kontraktu 30 miliard dolarů během pětadvaceti let.

Ředitel OMV Wolfgang Rüttenstorfer tvrdí, že firma nedělá nic špatného. Sankce Rady bezpečnosti OSN vůči Íránu se týkají jen materiálu pro využití v jaderném průmyslu a zbraní. Investovat do íránské ropy a plynu je tedy legální.

"Budeme dodržovat všechny zákony Rakouska, všechny závěry Evropské unie i OSN. Chceme diverzifikovat energetické zdroje Evropy a toto je možná cesta," řekl Rüttenstorfer rakouskému rozhlasu v narážce na velkou závislost některých evropských zemí na plynu a ropě z Ruska.

"Neporušujeme žádné zákony. Ani rakouské, ani mezinárodní," řekl agentuře Reuters mluvčí OMV Thomas Hümer.

Vídeňská koaliční vláda sociálních demokratů a lidovců není proti dohodě. Podle ministryně zahraničí Ursuly Plassnikové naopak napomůže větší energetické bezpečnosti Evropy a nemá smysl ji spojovat s íránským jaderným programem, protože tyto dvě věci spolu nesouvisí.

V Teheránu se minulý týden uskutečnila mezinárodní výstava nových technologií v ropném a plynárenském průmyslu.
V Teheránu se minulý týden uskutečnila mezinárodní výstava nových technologií v ropném a plynárenském průmyslu. | Foto: Reuters

USA Rakušanům příliš blízké nejsou

Rakousko není členem NATO a k transatlantické spolupráci Evropy a Spojených států se staví spíše zdrženlivě. V roce 2002 před válkou v Iráku rezolutně odmítlo žádost Washingtonu o povolení přeletů amerických letadel nad rakouským územím.

Pokud OMV dohodu uzavře, půjde o vůbec největší kontrakt, který Írán podepsal s partnerem ze Západu od islámské revoluce v roce 1979.

V islámské republice se ucházela o zakázky také francouzská společnost Total, ale nepodepsala dohodu kvůli obavám ze zvyšujících se nákladů a zhoršené politické situace na Blízkém východě.

Japonské konsorcium tří firem nedávno zrušilo dohodu o těžbě ropy v obrovském íránském nalezišti Azadegán kvůli tlaku Spojených států.

 

Právě se děje

Další zprávy