USA dopadly jednoho ze strůjců útoku na konzulát v Benghází

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2014 22:55
Při předloňském útoku byli zabiti čtyři Američané včetně velvyslance USA v Libyi Chrise Stevense.
Výbuch v Benghází.
Výbuch v Benghází. | Foto: Reuters

Washington - Americké speciální síly dopadly během víkendové razie jednoho z údajných strůjců teroristického útoku na americký konzulát v libyjském Benghází z roku 2012. Informoval o tom v úterý web listu The Washington Post a následně to potvrdil Pentagon.

Ten uvedl, že podezřelý je na tajném místě mimo Libyi, zdroje agentury Reuters tvrdí, že tím místem je jedna z amerických lodí.

Při zmíněném útoku na konzulát v Benghází byli zabiti čtyři Američané včetně velvyslance USA v Libyi Chrise Stevense.

Zadrženým mužem je Ahmad abú Chattala, velitel milic Ansar aš-Šaría, které američtí i libyjští představitelé považují za pachatele útoku. Chattala, kterému je přes 40 let, strávil mnoho let ve vězení kvůli svým islamistickým názorům za režimu Muammara Kaddáfího.

Podle zdrojů The Washington Post Chattalu dopadli poblíž Benghází američtí vojáci ve spolupráci s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) po měsících plánování. Operace si nevyžádala žádné oběti a všichni Američané, kteří do ní byli zapojeni, už Libyi opustili.

Jde o prvního podezřelého, který byl zadržen v souvislosti s útoky v Benghází. Podezřelý má být předán americké justici. Nebude však souzen na základně Guantánamo, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Spojené státy podle agentury AP vznesly obvinění vůči Chattalovi a nejméně tuctu dalších podezřelých už loni. Až dosud ale nikdo nebyl zatčen a administrativa prezidenta Baracka Obamy čelila republikánské kritice, že není schopna dopadnout osoby zodpovědné za útok.

Zdroje, které potvrdily Chattalovo nedělní dopadení, odmítly sdělit, zda byl zatčen ještě někdo další.

Bílý dům původně tvrdil, že útok z 11. září 2012 podnítily protesty kvůli videonahrávce, která vznikla v USA a která podle muslimů hanobila proroka Mohameda. Později se zjistilo, že šlo o organizovaný útok, který naplánovaly místní milice.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sněmovna schválila posílení pravomocí ČNB při řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Předpokládá to vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Sněmovna vyloučila firmy z Ruska a Číny z dostavby elektrárny Dukovany

Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Rozhodla o tom ve středu Sněmovna. Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) s úpravou souhlasil. Opozice díky této dohodě o uzákonění bezpečnostních záruk přestala blokovat schválení normy o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, která se týká financování dostavby dukovanské elektrárny.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu. Ministerstvo průmyslu a obchodu by podle dalšího opozičního ustanovení zákona smělo smlouvu o výkupu elektřiny z Dukovan uzavřít pouze v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V elektrárně Dukovany se smrtelně zranil pracovník, propadl střechou skladu

V Jaderné elektrárně Dukovany se ve středu smrtelně zranil zaměstnanec dodavatelské firmy. Propadl střechou pomocného skladu, která nebyla určená k pohybu osob. Ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se ho nepodařilo zachránit, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy