Střety v Libyi: Benghází hlásí 79 mrtvých a 141 zraněných

ČTK ČTK
18. 5. 2014 7:25
Boje znepřátelených nevládních milic začaly v pátek, vláda je označila za pokus o převrat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Tripolis - Střety znepřátelených nevládních milic v libyjském městě Benghází si vyžádaly již 79 mrtvých a 141 zraněných. O nové bilanci dnes informovala agentura AFP s odvoláním na představitele ministerstva zdravotnictví. Armáda nad městem vyhlásila bezletovou zónu.

Boje začaly v pátek a zapojily se do nich milice bývalého generála Chalífy Haftara, které se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. V pátek jejich představitelé oznámili, že chtějí "vyčistit" Benghází od teroristických skupin.

Haftarovi bojovníci se zaměřili na čtvrť, kterou ovládají soupeři z islamistických skupin Ansar aš-Šaría a Brigády 17. února, a nasadili proti nim v pátek letadla a vrtulníky. Podle nejnovější bilance zahynulo při násilnostech v Benghází 79 lidí. V sobotu mluvčí ministerstva zdravotnictví mluvil "jen" o 37 mrtvých.

Libyjská armáda v sobotu zakázala přelety všem letadlům nad zmíněným městem na východě země. Letiště v Benghází zůstává od pátku zavřené. Slabá centrální vláda označila Haftarovu ofenzivu de facto za "převrat". Podle ní exgenerál využívá nárůstu násilí v Benghází "ke sledování vlastních cílů".

Haftar nicméně v sobotu zopakoval, že je odhodlán ve své operaci pokračovat. Haftarův mluvčí pak v místní televizi vyzval obyvatele několika čtvrtí města k evakuaci kvůli dalším připravovaným ozbrojeným akcím. Někteří z civilistů již skutečně z Benghází uprchli, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy