USA chystají světovou online knihovnu

Reuters, Red Zah
23. 11. 2005 0:01
Washington - Knihovna amerického Kongresu hodlá vytvořit světovou digitální knihovnu.
Foto: Aktuálně.cz

Odstartovala proto kampaň, díky níž chce zlákat ke spolupráci další národní knihovny, a to od Evropy přes muslimské země až po Indii a Čínu. S jejich pomocí by se mělo podařit dát dohromady soubor milionů unikátních publikací.

Projekt navazuje na největší současné digitální projekty Kongresové knihovny: online dokumentaci dějin Ameriky a dokumentaci vazeb mezi Spojenými státy a Brazílií, Francií, Nizozemskem, Ruskem a Španělskem.

"Světová digitální knihovna je pokusem vyjít za hranice Evropy a obou Amerik ke kulturám, které představují většinu světa," řekl Billington agentuře Reuters.

Přístupné by měly být i deset století staré tisky

Jako příklad Billington uvedl, že součástí Světové digitální knihovny by mohly být i sbírky významných islámských děl z 10. až 16. století. Kongresová knihovna už o jejich zařazení jedná s národní knihovnou v Egyptě.

"Snažíme se pořídit dokumentaci jiných velkých kultur ve světě. Jak moc v tom budeme schopni udělat, záleží na tom, kolik dalších partnerů získáme," řekl Billington.

Během minulé dekády digitalizovala Kongresová knihovna více než milion položek a vytvořila tak unikátní dokumentaci dějin Ameriky, která už je v současnosti přístupná na internetu.  

Patří do ní rukopisy, mapy, audiovizuální nahrávky, komiksy, karikatury, plakáty, dokumentární fotografie, hudba a v menším rozsahu také historické knihy. Světová digitální knihovna by měla obsahovat podobně rozmanitou paletu multimediálních položek.

Druhý projekt, známý jako Global Gateway, představila kongresová knihovna v roce 2000. Spočívá ve spolupráci pěti národních knihoven v Evropě a Brazílii a je zaměřen na dokumentaci vazeb mezi těmito zeměmi a kulturou USA. I ta už je přístupná na internetu.

S projektem pomůže i Google

Světová digitální knihovna se naproti tomu bude zaměřovat na vytváření dokumentace globálních kultur. Kongresová knihovna přispěje do smíšené sbírky dokumentů různých zemí vlastní sbírkou děl. Více než polovina tištěných svazků v Kongresové knihovně je psána v jiném jazyce než v angličtině.

"Projekt se bude zabývat spíše kulturami těchto národů než kontaktů nás Američanů s nimi," vysvětlil Billington.

Internetová společnost Google se s Kongresovou knihovnou dohodla, že bude spolupracovat na vytvoření standardů pro označování digitálních sbírek a že dodá počítačové vybavení.

Úsilí Kongresové knihovny dodává nový impuls několika dalším projektům velkých internetových společností a některých světových knihoven. I ty chtějí zpřístupnit online řadu titulů historické literatury, audionahrávek a filmových archivů.

Více informací o projektu firmy Google NAJDETE ZDE.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy