Washington - Úřad pro ochranu vnitřních zdrojů USA navrhl ve čtvrtek uznat více než 320 tisíc km čtverečných země, moře a ledové plochy kolem severního pobřeží Aljašky jako ohrožené pásmo pro vymírající populaci ledních medvědů. Úřady tvrdí, že se jejich populace snižuje kvůli rapidnímu úbytku ledových ploch způsobenému globálním oteplováním.
Navržená oblast kolem moře Chukchi a Jižního Beaufortova moře je největší samostatnou plochou, jaká byla kdy ve Spojených státech navržena na statut ohroženého území jakéhokoli zvířecího druhu. Vyznačené území čítá dvě kompletní populace ledních medvědů. Vláda odhaduje, že se jich zde vyskytuje zhruba 3.500.
V květnu 2008 prohlásil zmíněný úřad v souladu se zákonem o ohrožených druzích, že ledním medvědům hrozí vymření. Ještě Bushův kabinet zjistil, že se populace medvědů snižovala kvůli tajícímu ledu a komerčním aktivitám v dané oblasti: námořní přepravě, manipulaci s ropou a zemním plynem, lovu a turismu.
Obama, medvědí naděje
Přesto Bushovi úředníci nezamýšleli použít tento zákon na řešení globálního oteplování. Zákon byl přijat až po zvolení Baracka Obamy do úřadu prezidenta.
"Zákon o ohrožených druzích není vhodným prostředkem pro řešení úniku uhlíkových emisí, které jsou hlavním důvodem změny klimatu," řekl na čtvrteční konferenci Thomas L. Strickland z úřadu pro ochranu vnitřních zdrojů. Zároveň uvedl, že se americká vláda v minulosti snažila řešit změnu klimatu legislativní cestou, regulací a mezinárodní dohodou.
"Jestliže mají lední medvědi nějakou šanci na přežití v rychle tajícím Arktickém oceánu, musíme chránit jejich prostředí, a ne ho přeměňovat ve znečištěnou průmyslovou zónu," uvedl Brendan Cummings z Centra pro biologickou diverzitu. "Úřad na ochranu vnitřních zdrojů je schizofrenní, jestli může za svůj záměr prohlásit ochranu ledních medvědů v Arktickém oceánu, a zároveň obětuje jejich životní prostředí naší neudržitelné závislosti na ropě," dodal Cummings.
Nový návrh tedy požaduje, aby vládní nebo komerční subjekty dokázaly, že jakékoli aktivity na tomto území nenaruší život medvědů a nezvýší tak jejich šance na vymření. Aljašští úředníci tvrdí, že tento krok může ale ohrozit ropný průmysl, a tím i ekonomiku.
Na komentáře k současnému znění návrhu má teď americká veřejnost 60 dní, než úřad zahájí dodatečná vědecká a ekonomická bádání. Výsledný návrh na ochranu inkriminovaného území má být předložen nejpozději do konce července 2010.