USA a Irák jsou blízko dohodě o stažení. Má to být 2010

gaz
8. 8. 2008 13:50
Do července 2009 by měli Američané opustit irácká města
Foto: Reuters

Bagdád - Irák a Spojené státy jsou údajně blízko dohodě o stažení americké armády z Iráku. Bojové jednotky by měly ze země odejít do října roku 2010 a zbytek vojenského personálu "někdy okolo roku 2013".

Agentuře AP to oznámili dva vysoce postavení iráčtí činitelé z okolí premiéra Núrího Málikího. Zdroje z americké administrativy však tuto informaci nepotvrdily. 

Předběžné ujednání však podle Iráčanů obsahuje i další časové údaje.

Armáda Spojených států by měla do konce letošního roku předat Iráku kontrolu nad částmi tzv. zelené zóny v Bagdádu, kde se nacházejí irácké vládní úřady a americká ambasáda.

Do 30. června 2009 by se měly jednotky USA stáhnout z iráckých měst. Dohoda může být prý upravena, pokud by se bezpečnostní situace změnila.

Americký a irácký voják
Americký a irácký voják | Foto: Reuters

Nejtěžší bod jednání: americká imunita

Největším problémem rozhovorů týkajících se smlouvy SOFA o dalším působení Američanů v Iráku má být teď otázka prodloužení jejich současné imunity.

Vleklá jednání, která si Bílý dům původně přál uzavřít už do konce července, měla být ve středu také předmětem "dlouhého", "velmi obtížného" a "místy napjatého" telefonického rozhovoru mezí Málikím a americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou.

Iráčané nabízejí Američanům údajně plnou imunitu na jejich základnách a při vojenských operacích, Washington je však nutí k dalším ústupkům. Ani jedna ze stran slevit nechce.

Silný Málikí

Málikího pozice je však mnohem pevnější než před dvěma lety, kdy se pokoušel dohodu o stažení USA ze země vyjednat poprvé. Irácká armáda je silnější, země bohatne dolary z drahé ropy a bezpečnostní situace se zlepšila.

Premiér argumentuje také tím, že dohoda musí projít iráckým parlamentem, což by prý bez časového plánu na americké stažení nebylo možné.

Rovněž ho straší podzimní volby do místních zastupitelstev, před kterými se chce ukázat jako silný a nezávislý vůdce suverénního státu. 

Těžko lze také podle analytiků očekávat, že by teď podepsal horší dohodu, než mu nabízí demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama.

Ten chce z Iráku odejít do poloviny roku 2010. Jeho republikánský protikandidát John McCain je sice proti "ukvapenému stahování", i on už ale připustil, že by odchod v tomto termínu byl realizovatelný. 

Nový americký prezident zasedne do křesla v Bílém domě v lednu.

 

Právě se děje

Další zprávy