Bangkok - Švýcarský občan Oliver Jufer si může oddechnout. Za počmárání portrétu thajského monarchy mu hrozil trest vězení, král mu však udělil milost.
Sedmapadesátiletý Švýcar Oliver Jufer, který v Thajsku žije už delší dobu, podle soudu krále urazil tím, že na zeď nasprejoval v podnapilém stavu portrét krále Bhumipóla Pchúmipchona Adundéta.
Soud v severothajském městě Chiang Mai rozhodl o jeho vině. Zbývalo pouze určit délku trestu.
Za celkem pět obvinění mu hrozilo až 75 let vězení. Soud mu nakonec udělil 20 let, ale vzhledem k tomu, že se Jufer přiznal, byl mu trest automaticky zkrácen na polovinu.
Nyní mu král Adundét udělil milost.
V den králových narozenin
Švýcar se k "dílu" přiznal. Čin spáchal v opilosti 5.prosince, v den králových narozenin, kterou jsou v zemi státním svátkem.
Král je v Thajsku velmi vážená osobnost, vládne už od roku 1946. Loni se tak v zemi konaly pompézní oslavy šedesátého výročí jeho korunovace.
Kritika vládce i královské rodiny v médiích i na veřejnosti je tabu, urážky jsou trestány.
O vladaři jen v dobrém
"Kdyby se něco takového stalo v Británii, nebylo by to vážné. Ale v Thajsku je král uctíván a zbožňován. Pro Thajce je toto nepřijatelné," řekl ke Švýcarově provinění žalobce Phanu Kvanújen.
Thajská média o případu neinformují, zajímají se o něj pouze zahraniční novináři.
Loni způsobil v Thajsku pobouření americký publicista Paul Handley, který vydal o Bhumipólu Pchúmipchonovi životopisnou knihu s názvem Král se nikdy nesměje.
V ní se snaží rozbít obraz krále jako osvíceného vladaře, který má velký podíl na modernizaci a rozvoji Thajska.
Kritická kniha nesmí do Thajska
Naopak kritizuje monarchu za to, že byl odpůrcem demokratických reforem, schvaloval řadu let porušování lidských práv v Thajsku a podpořil násilný vojenský puč v roce 1976.
Naznačuje také, že smrt králova bratra v roce 1948, po níž se Bhumipól dostal k moci, je podezřelá a dodnes nebyla uspokojivě vyjasněna.
Thajská vláda neúspěšně lobbovala v USA za zákaz knihy. Ale zakázala alespoň její dovoz do Thajska.