Únosce dětí z Čadu poslal za mříže také pařížský soud

Reuters
30. 1. 2008 12:58
Šest osob bylo odsouzeno k osmi letům vězení

Paříž - Šestice Francouzů z organizace Zoeina archa byla ve Francii odsouzena k osmi letům vězení za pokus o únos stovky údajných sirotků z Čadu. Soud tak potvrdil rozsudek afrických úřadů z konce prosince.

Uznal je vinnými z "nezákonného omezování svobody nezletilců mladších patnácti let".

Členy humanitární organizace Zoeina archa zadržela v říjnu minulého roku čadská policie a obvinila je z únosu 103 čadských dětí.

Podle platných zákonů jim údajně hrozilo až dvacet let vězení. Soud v N'Djameně je ale v prosinci odsoudil "pouze" k osmi letům vězení a nuceným pracím.

Po dohodě mezi oběma zeměmi byla před měsícem odsouzená šestice převezena zpět do Francie, kde si svůj trest odsedí. Vyhne se tak pouze nuceným pracím, které jsou ve Francii zakázané.

Čtyři muži a dvě ženy obvinění z pokusu o únos odmítají a celou dobu procesu tvrdili, že jim šlo jen o záchranu sirotků z válkou postižené súdánské oblasti Dárfúr u čadských hranic.

Vyšetřování čadské vlády i OSN ale prokázalo, že většina dětí od jednoho až deseti let, které chtěla Zoeina archa odvézt, nebyli sirotci ani nemocní. 

Děti pocházely z čadských rodin, které věřily, že se jim v Evropě dostane dobrého vzdělání a podstatně lepšího života než v jejich vlasti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy