Čad: Odsouzení humanitární pracovníci jsou ve Francii

28. 12. 2007 15:57
Afričané je viní z pokusu o únos 103 čadských dětí
Foto: Reuters

Ndjamena - Šest francouzských humanitárních pracovníků, které tento týden čadský soud odsoudil k osmi letům nucených prací za pokus o únos 103 čadských dětí do Francie, si trest odpyká doma. Poté, co čadský ministr spravedlnosti souhlasil s jejich vydáním, odletěla dnes šestice odsouzených Francouzů z organizace Zoeina archa do Francie. Uvedl to server ceskenoviny.cz.
 
Podle agentury AFP vězně v poutech doprovázelo na palubě čadského letadla osm pracovníků francouzské vězeňské služby. Předání se uskutečnilo na základě dohody mezi oběma zeměmi z roku 1976.

O vydání čtyř odsouzených mužů a dvou žen ve čtvrtek formálně požádala francouzská ministryně Rachida Datiová. "Na žádost o vydání do Francie jsem dnes ráno odpověděl kladně," prohlásil čadský ministr spravedlnosti Albert Payimi Padacké.

Šestice pracovníků Zoeiny archy obvinění z pokusu o únos nikdy neuznala a tvrdila, že jí šlo o záchranu sirotků z válkou stižené súdánské oblasti Dárfúr, u čadských hranic. Vyšetřování čadské vlády i OSN ale prokázalo, že většina dětí od jednoho až deseti let, které chtěla Zoeina archa odvézt, nebyli sirotci ani nemocní. Některé děti tvrdí, že jim humanitární pracovníci nabízeli sladkosti, aby je přesvědčili k opuštění domova.

Zahraniční komentáře před procesem uváděly, že Francouzi budou odsouzeni, aby se uspokojila čadská veřejnost, ale čadský prezident Idriss Déby jim pak udělí milost a umožní návrat do Francie. Paříž totiž vojensky pomáhá Débymu bojovat s rebely, kteří usilují o jeho svržení.

 

 

Právě se děje

Další zprávy