Evropa žasne. Finance dostal v Komisi euroskeptik z Británie

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 9. 2014 10:34
Předseda Sněmovny lordů Jonathan Hill dostal za úkol brzdit další integraci Evropské unie.
Šéf Evropské komise Juncker návrhem eurokomisařů překvapil. Asi nejvíce skloňovaným jménem je to britského konzervativce Jonathana Hilla.
Šéf Evropské komise Juncker návrhem eurokomisařů překvapil. Asi nejvíce skloňovaným jménem je to britského konzervativce Jonathana Hilla. | Foto: Reuters

Londýn - Finance bude mít v nově sestavené Evropské komisi pět let na starosti euroskeptický Brit, tedy zástupce země, jež není členem eurozóny a která směřuje k referendu o vystoupení z osmadvacítky.

Nepříliš známý předseda Sněmovny lordů Jonathan Hill dostal od premiéra Davida Camerona ve svých 54 letech za úkol zachránit členství Spojeného království tím, že vrátí část pravomocí do Londýna nebo alespoň zabrání tomu, aby byly další pravomoci přenechávány Bruselu.

Hill má v Bruselu prosazovat bourání obchodních bariér, zároveň se ale bude snažit zamezit dalšímu prohlubování spolupráce v rámci měnové unie.

Jak to bude vypadat v praxi? Hill má v Bruselu prosazovat bourání obchodních bariér, zároveň se ale bude snažit zamezit dalšímu prohlubování spolupráce v rámci měnové unie i další politické integraci.

Pokud jde o převod kompetencí na unijní instituce, trvá nový britský eurokomisař na vypisování referend. Nejedná se ale o zarytého euroskeptika. Členství své země v EU považuje za přínosné, je nicméně přesvědčen, že je třeba připravit reformy a změnit kurs, jímž se Unie v současné době ubírá.

Pro začátek bolestivá porážka

Hill to bude mít těžké. Poté, co britský premiér David Cameron utrpěl hořkou porážku, když nedokázal zabránit tomu, aby byl předsedou Evropské komise jmenován Jean-Claude Juncker, je pozice Británie v Bruselu výrazně oslabena.

Cameron považuje Junckera za byrokrata a eurofederalistu a jeho postoje dlouhodobě kritizuje.

Na druhou stranu Hillovi nelze upřít, že vyjednávacími schopnostmi vládne. Do vysoké politiky poprvé nakoukl v roce 1992, kdy začal působit jako tajemník tehdejšího premiéra Johna Majora.

Po konci jeho vlády působil v oblasti public relations a v roce 1998 založil úspěšnou lobbistickou firmu. Mimochodem - právě lobbistická minulost vyřadila v Česku z boje o nominaci na eurokomisaře Pavla Teličku.

Do veřejného života se Hill vrátil loni v lednu jakožto předseda horní sněmovny britského parlamentu.

"Prokázal, že je zkušený vyjednavač respektovaný všemi stranami. A jelikož vedl vlastní firmu, rozumí i tomu, jak funguje soukromý sektor a jak může EU pomoci podnikatelům podpořit jejich růst a vytváření pracovních míst," prohlásil na adresu svého nominanta britský ministerský předseda o novém eurokomisaři.

Stavět i bořit bariéry. Současně

Nominace Jonathana Hilla byla překvapením, všeobecně se očekávalo, že ostrované navrhnou ženu, aby tím zvýšili šance, že v Evropské komisi obsadí vlivný post. Možnost, že by zasedl v eurokomisi, ještě v červnu odmítal i sám Hill.

Také věřím, že jsou britské zájmy nejlépe hájeny tím, že Velká Británie hraje klíčovou roli v Evropské unii.

"Zaprvé si nemyslím, že bych byl o něco takového požádán, a za druhé to mám rád doma, na britských ostrovech," řekl v rozhovoru pro server Conservative Home.

Nyní už hovoří jinak. V tiskovém prohlášení předeslal, že v Bruselu hodlá hájit Cameronovu politiku setrvání v reformované Unii. "Také věřím, že jsou britské zájmy nejlépe hájeny tím, že Velká Británie hraje klíčovou roli v Evropské unii," prohlásil a dodal, že chce uspět "formováním a změnami této organizace tak, aby se vyrovnala s výzvami, kterým teď čelí".

Článek vyšel 11. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy