Justice pro Jourovou? Selhání diplomatů i varovný prst Česku

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
10. 9. 2014 18:51
Portfolio justice, které předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přidělil Věře Jourové, není podle politologů úplnou prohrou. Evropa tím však podle nich Česku vyslala jasný vzkaz.

Praha – Jako neúspěch hodnotí portfolio, které nakonec získala kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová, opozice i místopředseda hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda vlády Bohuslav Sobotka pak přiznává, že nejde o oblast, o kterou česká vláda původně usilovala.

Podle politologů však portfolio spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví není takovou prohrou, jakou se může zdát.

Podle Pavla Šaradína z olomoucké Univerzity Palackého nejde o žádnou podprahovou zprávu z Evropy, sám by spíše přičítal zisk jiného portfolia, než vláda chtěla, selhání diplomacie, tak, jak o tom hovořil například Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Neberu to jako nějakou tragédii pro Českou republiku nebo pro vládu, spíš si myslím, že mohlo nastat určité sebeuspokojení z toho, že se o paní Jourové hovořilo, že je komisařka pro regionální politiku. A možná do poslední chvíle někdo lobboval více než Česká republika," domnívá se Šaradín.

Sám by ovšem výsledek jednání neoznačoval slovem neúspěch. "Koneckonců Komise nezastupuje členské státy a jejich zájmy. Chápu, že to může být bráno jako osobní neúspěch nebo stranické zklamání, nikoliv však jako prohra," podotýká.

Naproti tomu Vladimíra Dvořáková vidí za rozhodnutím Jeana-Clauda Junckera i další vlivy, než jen (ne)aktivitu vyjednavačů. Byť ani ona nepovažuje přidělené portfolio za slabé.

"Když si vezmete neschopnost čerpat prostředky, které tu byly, skandály okolo čerpání... Když si vezmete, a to Evropa také sleduje, co se stalo se služebním zákonem, ze kterého vzniklo úplně něco jiného, s jinou logikou, tak v těchto podmínkách očekávat, že dostaneme významné ekonomické portfolio, bych viděla opravdu jako hodně problematické," vypočítává Dvořáková.

Nejde tak ani o vzkaz, že Česká republika je malou zemí, která by v Komisi neměla dostat možnost rozhodovat o významnější oblasti, jako spíše o zdvižený prst.

"Celkově Česká republika nepůsobí úplně dobře v mnoha ohledech. A čerpání peněz, neochota přijmout služební zákon rozhodně nedávaly dobré pozice," hodnotí Dvořáková s tím, že určitou, byť minimální roli mohla hrát i nejednotnost vrcholných českých politiků například ve vztahu k sankcím a krizi na Ukrajině.

Premiér Sobotka totiž prohlásil, že podle něj sankce neplní svůj účel a naopak mohou poškodit jak českou, tak i evropskou ekonomiku. Prezident Miloš Zeman potom na summitu NATO ve Walesu prohlásil, že podle něj nejde o ruskou invazi a zpřísňování sankcí je proto zbytečné.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy