Brusel - Evropská unie hrozí Spojeným státům vypovězením dvou dohod o přístupu k neveřejným informacím o občanech EU.
Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová podmínila jejich platnost tím, že bude Washington dodržovat zákony na ochranu osobních údajů.
Brusel tak reaguje na informace o sledování komunikace občanů EU, které zveřejnil bývalý agent CIA a whistleblower Edward Snowden.
Eurokokomisařka Malmströmová poslala vysoce postaveným americkým činitelům dopis, v němž požaduje, aby Washington dokázal, že respektuje zákony chránící soukromí lidí. V opačném případě EU vypoví dohody, díky nimž mají Američané přístup k informacím o finančních transakcích obyvatel Unie a údajům o cestujících přepravovaných leteckými společnostmi.
"Prožíváme citlivou chvíli v našich vztazích s USA, naším nejbližším spojencem. Vzájemná důvěra a jistota byly vážně narušeny a já očekávám, že USA udělají vše proto, aby je obnovily," napsala komisařka v dopise adresovaném mimo jiné americké ministryni vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanové.
Pro ujištění si eurokomisařka osobně doletí
Malmströmová a její lidé poletí příští týden do Washingtonu, aby se ujistili, že přístup USA k oběma výše zmíněným dohodám nijak neporušuje evropské zákony na ochranu soukromí. Pokud zjistí jediný konflikt s právními normami, dohody okamžitě zruší, řekl deníku The Financial Times nejmenovaný činitel EU.
Evropští politici se v posledních dnech usilovně snaží získat odpověď na otázku, k jakým údajům o obyvatelích EU mají vlastně americké tajné služby přístup. V rámci protiteroristického programu PRISM získává americká vláda údaje o telefonické a internetové komunikaci mezi USA a světem. Vyšlo také najevo, že byly sledovány některé evropské ambasády.
Aféra by mohla narušit i chystané další kolo jednání o historické dohodě o volném obchodu mezi EU a USA.