UNESCO: Válka v Mali zničila víc památek, než se čekalo

ČTK ČTK
8. 6. 2013 8:01
Povstalci zničili 16 mauzoleí a tisíce historických rukopisů
A museum guard displays a burnt ancient manuscript in its box at the Ahmed Baba Institute, or Ahmed Baba Centre for Documentation and Research, in Timbuktu January 31, 2013. The majority of Timbuktu's ancient manuscripts appear to be safe and undamaged after the Saharan city's 10-month occupation by Islamist rebel fighters, experts said on Wednesday, rejecting some media reports of their widespread destruction. REUTERS/Benoit Tessier (MALI - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT SOCIETY) Published: Led. 31, 2013, 3:25 odp.
A museum guard displays a burnt ancient manuscript in its box at the Ahmed Baba Institute, or Ahmed Baba Centre for Documentation and Research, in Timbuktu January 31, 2013. The majority of Timbuktu's ancient manuscripts appear to be safe and undamaged after the Saharan city's 10-month occupation by Islamist rebel fighters, experts said on Wednesday, rejecting some media reports of their widespread destruction. REUTERS/Benoit Tessier (MALI - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT SOCIETY) Published: Led. 31, 2013, 3:25 odp. | Foto: Reuters

Timbuktu (Mali) - Tým odborníků z Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve starobylém maliském Timbuktu zjistil, že místní památky jsou daleko více poškozené, než se původně předpokládalo.

Totálně zničeno bylo 16 mauzoleí, tedy hrobek svatých mužů, a rovněž se ztratily přes čtyři tisíce historických rukopisů, uvedla agentura AP.

Lazare Eloundou Assomo, který misi UNESCO v zemi vedl, sdělil, že odborníci při své návštěvě míst zničených islamisty odhalili, že situace je "mnohem více alarmující, než si mysleli".

Naprosto zbourán je podle něj například památník nezávislosti, který stál u vjezdu do města. Asi 300 000 vzácných rukopisů se podařilo z Timbuktu propašovat a zachránit před zničením.

Když loni rebelové, kteří prosazují striktní interpretaci islámu, město obsadili, začali okamžitě ničit svatyně, zasvěcené podle nich modloslužebnictví. Podobně se dívali i na rukopisy, jež se v Timbuktu schraňují od dob, kdy zde bylo centrum islámské učenosti - tedy z období mezi 13. a 17. stoletím.

Rebelové byli od ledna postupně z města vytlačováni maliskou a francouzskou armádou, nyní se pohybují jen na úplném severu země, v opuštěných pouštních oblastech.

 

Právě se děje

Další zprávy