Celkově přitom v nedělních komunálních volbách ultrapravicová strana Vlámský zájem upevnila své postavení nejsilnější strany ve Flandrech. Vládní strany necelý rok před parlamentními volbami naopak mnohde oslabily, uvedla agentura Reuters.
V zemi, kde obavy většiny obyvatel z přistěhovalců rok od roku rostou a snaha o odtržení Flander od frankofonní části Belgie zůstává, tak víkend celkově potvrdil předpovědi.
Antverpské překvapení
V Antverpách, kde se ultrapravicový Vlámský zájem měl těšit historicky největší podpoře voličů, však nečekaně zvítězili socialisté charismatického primátora města Patricka Janssense.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
VLÁMSKÝ ZÁJEM
- Do roku 2004 se strana jmenovala Vlámský blok.
- Belgický nejvyšší soud ji zakázal kvůli několikanásobného porušení zákonů proti rasismu.
- Strana se přejmenovala, ale pokračuje v získávání stoupenců.
- Je jednou z nejúspěšnějších krajně pravicových stran v Evropě.
- Má největší zastoupení ve vlámském parlamentu, kde má čtvrtinu křesel.
Výsledek z Antverp je nejpřekvapivější událostí voleb. Pravice totiž o víkendu získala ještě více než po volbách v roce 2000, kdy se Vlámský zájem stal nejsilnější stranou a rivalové museli přistoupit k vytvoření barevné koalice. Nyní však ani vyšší zisk na vítězství nestačil - socialisté získali podle agentur přes 35 procent, o dvě více než Vlámský zájem.
Analytici původně odhadovali, že extremistická pravicová strana má šanci získat nadpoloviční většinu až ve třech z devíti antverpských obvodů.
Naopak vlámští liberální demokraté premiéra Guye Verhofstadta o víkendu jenom ztráceli, přišli o přízeň voličů v mnoha městech. A byť úspěšná v Antverpách, v jižním Valonsku si pohoršila i druhá vládní strana - socialisté, uvedla AP.
Extremismus na vzestupu
To, že je pravicový extremismus v Belgi na vzestupu, dokumentuje také nedávný zátah proti členům utrapravicových radikálů v samotné armádě.
Někteří členové skupiny byli zatčeni přímo v kasárnách. Policie prohledala pět vojenských objektů a osmnáct soukromých bytů. Nalezla zbraně, značné množství výbušnin, nášlapné miny, neonacistickou a ultrapravicovou propagandu, plynové masky.
"Příkladná spolupráce mezi policií, vedením armády a justicí vedla k demontáži nebezpečné neonacistické buňky v srdci armády. Tito lidé shromažďovali zbraně a šířili nenávistnou propagandu," citovala agentura AFP belgickou ministryni spravedlnosti Laurette Onkelinxovou.
Výsledky obecních voleb nebudou mít velký vliv na celobelgické záležitosti či federální vládu. Ale příští rok na jaře budou parlamentní volby a nynější skóre Vlámského zájmu může leccos napovědět i o budoucnosti Belgie.